Poniedziałek, 20 października 2014 

SA/Rynek Zdrowia | 14-06-2010 15:45

Kajetany: operacja, która jest szansą dla osób z nawrotami zapalenia zatok Laryngologia

Z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach transmitowano w poniedziałek (14 czerwca) endoskopową operację zatok, w której po raz pierwszy w Europie wykorzystano elastyczne końcówki, pozwalające dotrzeć do najtrudniej dostępnych anatomicznie miejsc.

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach

Są to miejsca, w których po wcześniejszym, prawidłowym leczeniu standardowymi metodami, u co piątego pacjenta pozostają zmiany zapalne i następuje nawrót choroby.

Przyczyną nawrotów są biofilmy, czyli grupy bakterii, pokrytych substancją polimerową. Bakterie te zalegają w trudnych anatomicznie miejscach i uniemożliwiają działanie antybiotyku.

– Od kilku lat przeprowadza się operacje małoinwazyjne zatok. Polegają one na wejściu do zatok i usunięciu zmian zapalnych, ale był problem z dotarciem do miejsc trudno dostępnych, szczególnie u osób z wadami genetycznymi czy zaburzeniami połączeń zatok z nosem – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Centrum w Kajetanach. – Gromadzące się tam biofilmy namnażały się, powodując nawrót choroby.

Na razie program badawczy
Nadzieją dla osób, które przewlekle chorują na zapalenie zatok przynosowych staje się teraz urządzenie o nazwie hydrodebrider system, wyposażone w elastyczne końcówki, docierające do takich „trudnych” miejsc – odsysające i wypłukujące resztki zmian w zatokach.

Centrum w Kajetanach zakupiło urządzenie wraz z końcówkami do przeprowadzania zabiegów u osób, u których standardowe leczenie  nie pomaga, a zapalenie zatok powraca.

Jak wyjaśniał prof. Henryk Skarżyński, na razie Centrum przeprowadzi zabiegi u 200 pacjentów, przewlekle chorujących na zapalenie zatok.

– Liczba ta jest niezbędna dla udokumentowania skuteczności i efektywności ekonomicznej stosowanej metody leczenia – mówi profesor. – Przeprowadziliśmy pierwszy zabieg, ale badania amerykańskie pokazują, że metoda z medycznego punktu widzenia jest skuteczna. W 99 proc. przypadków daje zmniejszenie zasięgu populacji bakterii. W USA jest to standardowa procedura, stosowana w przypadku nawrotów choroby.

Wyniki badań szef Centrum w Kajetanach zamierza przedstawić decydentom i zawalczyć o rozszerzenie jednej z procedur obecnie stosowanych w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok o zabieg z wykorzystaniem hydrodebrider system.

Koszt zakupu samego urządzenia wynosi ok. 10 tys. złotych, a końcówki, która jest jednorazowa – 750-800 zł. Powołując się na badania amerykańskie, profesor przekonuje, że koszt zakupu wobec kosztów leczenia pacjenta z przewlekłym i powracającym zapaleniem zatok nie jest wysoki.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH