Środa, 23 kwietnia 2014 

SA/Rynek Zdrowia | 14-06-2010 15:45

Kajetany: operacja, która jest szansą dla osób z nawrotami zapalenia zatok Laryngologia

Z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach transmitowano w poniedziałek (14 czerwca) endoskopową operację zatok, w której po raz pierwszy w Europie wykorzystano elastyczne końcówki, pozwalające dotrzeć do najtrudniej dostępnych anatomicznie miejsc.

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach

Są to miejsca, w których po wcześniejszym, prawidłowym leczeniu standardowymi metodami, u co piątego pacjenta pozostają zmiany zapalne i następuje nawrót choroby.

Przyczyną nawrotów są biofilmy, czyli grupy bakterii, pokrytych substancją polimerową. Bakterie te zalegają w trudnych anatomicznie miejscach i uniemożliwiają działanie antybiotyku.

– Od kilku lat przeprowadza się operacje małoinwazyjne zatok. Polegają one na wejściu do zatok i usunięciu zmian zapalnych, ale był problem z dotarciem do miejsc trudno dostępnych, szczególnie u osób z wadami genetycznymi czy zaburzeniami połączeń zatok z nosem – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Centrum w Kajetanach. – Gromadzące się tam biofilmy namnażały się, powodując nawrót choroby.

Na razie program badawczy
Nadzieją dla osób, które przewlekle chorują na zapalenie zatok przynosowych staje się teraz urządzenie o nazwie hydrodebrider system, wyposażone w elastyczne końcówki, docierające do takich „trudnych” miejsc – odsysające i wypłukujące resztki zmian w zatokach.

Centrum w Kajetanach zakupiło urządzenie wraz z końcówkami do przeprowadzania zabiegów u osób, u których standardowe leczenie  nie pomaga, a zapalenie zatok powraca.

Jak wyjaśniał prof. Henryk Skarżyński, na razie Centrum przeprowadzi zabiegi u 200 pacjentów, przewlekle chorujących na zapalenie zatok.

– Liczba ta jest niezbędna dla udokumentowania skuteczności i efektywności ekonomicznej stosowanej metody leczenia – mówi profesor. – Przeprowadziliśmy pierwszy zabieg, ale badania amerykańskie pokazują, że metoda z medycznego punktu widzenia jest skuteczna. W 99 proc. przypadków daje zmniejszenie zasięgu populacji bakterii. W USA jest to standardowa procedura, stosowana w przypadku nawrotów choroby.

Wyniki badań szef Centrum w Kajetanach zamierza przedstawić decydentom i zawalczyć o rozszerzenie jednej z procedur obecnie stosowanych w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok o zabieg z wykorzystaniem hydrodebrider system.

Koszt zakupu samego urządzenia wynosi ok. 10 tys. złotych, a końcówki, która jest jednorazowa – 750-800 zł. Powołując się na badania amerykańskie, profesor przekonuje, że koszt zakupu wobec kosztów leczenia pacjenta z przewlekłym i powracającym zapaleniem zatok nie jest wysoki.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.