Trójka niesłyszących dzieci w wieku od 11 do 19 miesięcy zaczęła 11 września słyszeć po wszczepieniu im specjalnych, zminiaturyzowanych implantów słuchowych i podłączeniu procesorów mowy.

Trójka niesłyszących dzieci w wieku od 11 do 19 miesięcy zaczęła 11 września słyszeć po podłączeniu im procesorów mowy - informuje PAP.

29 lipca pionierskie operacje wszczepienia specjalnych, zminiaturyzowanych implantów słuchowych przeprowadził prof. Henryk Skarżyński w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Warszawy.

- Mniej więcej miesięczny odstęp pomiędzy wszczepieniem implantu a zainstalowaniem zewnętrznego urządzenia rejestrującego dźwięk - procesora mowy - daje małemu pacjentowi czas na dojście do siebie po operacji. Ustępują obrzęki, zdejmuje się opatrunki, elektrody lepiej kontaktują się z tkankami - tłumaczy prof. prof. Skarżyński, który dotychczas przeprowadził najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.

Do tej pory, ze względu na rozmiary implantów ślimakowych, wszczepianie ich u dzieci poniżej 1. roku życia było praktycznie niemożliwe. Teraz można już operować dzieci w wieku 6 miesięcy. Jest to ważne, gdyż w tym wczesnym okresie spontaniczny rozwój dziecka przebiega najszybciej.

Gdy dzieci przyzwyczają się do implantów, będą mogły gaworzyć i uczyć się mówić.

- Wszczepiając implant w drugiej połowie pierwszego roku życia możemy zapewnić dzieciom niemal naturalny rozwój słuchowy, a następnie rozwój mowy i opanowanie języka. W praktyce umożliwi to przygotowanie tych dzieci do pełnej komunikacji z otoczeniem w wieku 2-3 lat, tj. jeszcze przed pójściem do przedszkola - wyjaśnił prof. Skarżyński.

Tak wczesne wszczepienie implantu słuchowego powinno skrócić całkowity okres rehabilitacji i zarazem zmniejszyć jej koszty. Koszt jednego implantu (około 90 tys. zł) i  koszt operacji są w pełni refundowane przez NFZ.

Nowa generacja implantów to urządzenia australijskie. Mają znacznie zminiaturyzowane wewnętrzne części elektroniczne oraz procesor mowy. Obecnie to najmniejsze implanty ślimakowe, a przy tym bardziej trwałe i odporne na urazy. Implant może starczyć na całe życie, choć nie jest wykluczone, że za kilkadziesiąt lat zostanie wymieniony na jeszcze doskonalszy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH