Trójka niesłyszących dzieci w wieku od 11 do 19 miesięcy zaczęła 11 września słyszeć po wszczepieniu im specjalnych, zminiaturyzowanych implantów słuchowych i podłączeniu procesorów mowy.

Trójka niesłyszących dzieci w wieku od 11 do 19 miesięcy zaczęła 11 września słyszeć po podłączeniu im procesorów mowy - informuje PAP.

29 lipca pionierskie operacje wszczepienia specjalnych, zminiaturyzowanych implantów słuchowych przeprowadził prof. Henryk Skarżyński w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Warszawy.

- Mniej więcej miesięczny odstęp pomiędzy wszczepieniem implantu a zainstalowaniem zewnętrznego urządzenia rejestrującego dźwięk - procesora mowy - daje małemu pacjentowi czas na dojście do siebie po operacji. Ustępują obrzęki, zdejmuje się opatrunki, elektrody lepiej kontaktują się z tkankami - tłumaczy prof. prof. Skarżyński, który dotychczas przeprowadził najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.

Do tej pory, ze względu na rozmiary implantów ślimakowych, wszczepianie ich u dzieci poniżej 1. roku życia było praktycznie niemożliwe. Teraz można już operować dzieci w wieku 6 miesięcy. Jest to ważne, gdyż w tym wczesnym okresie spontaniczny rozwój dziecka przebiega najszybciej.

Gdy dzieci przyzwyczają się do implantów, będą mogły gaworzyć i uczyć się mówić.

- Wszczepiając implant w drugiej połowie pierwszego roku życia możemy zapewnić dzieciom niemal naturalny rozwój słuchowy, a następnie rozwój mowy i opanowanie języka. W praktyce umożliwi to przygotowanie tych dzieci do pełnej komunikacji z otoczeniem w wieku 2-3 lat, tj. jeszcze przed pójściem do przedszkola - wyjaśnił prof. Skarżyński.

Tak wczesne wszczepienie implantu słuchowego powinno skrócić całkowity okres rehabilitacji i zarazem zmniejszyć jej koszty. Koszt jednego implantu (około 90 tys. zł) i  koszt operacji są w pełni refundowane przez NFZ.

Nowa generacja implantów to urządzenia australijskie. Mają znacznie zminiaturyzowane wewnętrzne części elektroniczne oraz procesor mowy. Obecnie to najmniejsze implanty ślimakowe, a przy tym bardziej trwałe i odporne na urazy. Implant może starczyć na całe życie, choć nie jest wykluczone, że za kilkadziesiąt lat zostanie wymieniony na jeszcze doskonalszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH