KRDL/Rynek Zdrowia | 21-04-2017 13:38

KRDL: diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi na oddziałach szpitalnych

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi na oddziałach szpitalnych. Tym bardziej, że każdy materiał pobrany do badań traktowany jest jako zakaźny.

W stanowisku KRDL czytamy, że wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego polega na wykonywaniu czynności w laboratorium. FOT. Fotolia

W stanowisku KRDL czytamy, że wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego polega na
wykonywaniu czynności w laboratorium. Pobieranie krwi nie stanowi sensu stricto czynności diagnostyki laboratoryjnej. Zaś każdy materiał pobrany do badań traktowany jest jako zakaźny.

- Przemieszczanie się personelu medycznego, w tym diagnostów laboratoryjnych, pomiędzy oddziałami szpitalnymi i laboratorium stanowi ryzyko przeniesienia i rozprzestrzenienia groźnych z punktu widzenia epidemiologicznego patogenów alarmowych w środowisku szpitalnym, wśród pacjentów i personelu podmiotu leczniczego. Wątpliwości wzbudza także prawidłowość zabezpieczenia w tym czasie funkcjonowania samego laboratorium z uwagi na możliwość powstania uchybień w obsadzie osobowej laboratorium - czytamy w oświadczeniu Rady.

Jak podkreślają diagności, pełne bezpieczeństwo pacjenta, personelu placówki medycznej i działalności podmiotu leczniczego jest zapewnione wyłącznie, gdy pobieranie krwi przez diagnostę odbywa się w warunkach punktu pobrań stanowiącego część laboratorium diagnostycznego. W związku z powyższym należy przyjąć, iż diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi w oddziałach szpitalnych.