KIDL o minimalnym wynagrodzeniu diagnostów laboratoryjnych Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ponownie apeluje o poprawę sytuacji diagnostów laboratoryjnych w zakresie wynagrodzenia minimalnego. Fot. Archiwum

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ponownie apeluje o podjęcie przez ministra zdrowia wszelkich działań na rzecz poprawy sytuacji diagnostów laboratoryjnych w zakresie wynagrodzenia minimalnego i zlikwidowania obecnie proponowanej rażącej dysproporcji.

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z oburzeniem przyjęło przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia ''Materiał roboczy dla Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych''.

Samorząd diagnostów laboratoryjnych wyraża stanowisko, iż minimalne wynagrodzenie dla diagnosty laboratoryjnego powinno wynosić: 

- diagnosta laboratoryjny bezpośrednio po studiach - równowartość średniego przeciętnego wynagrodzenia wskazanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej;

- diagnosta laboratoryjny bez specjalizacji - dwukrotność średniego przeciętnego wynagrodzenia; 

- diagnosta laboratoryjny z pierwszym stopniem specjalizacji – dwu i półkrotność średniego przeciętnego wynagrodzenia;

- diagnosta laboratoryjny z tytułem specjalisty - trzykrotność średniego przeciętnego wynagrodzenia.

Dążąc do realizacji postulatów wyrażanych przez środowisko Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ponownie apeluje o podjęcie przez ministra  właściwego do spraw zdrowia wszelkich działań na rzecz poprawy sytuacji diagnostów laboratoryjnych w zakresie wynagrodzenia minimalnego i zlikwidowania obecnie proponowanej rażącej dysproporcji.

Badania laboratoryjne stanowią integralną i niezbędną część procedur medycznych, 80 proc. decyzji lekarskich opartych jest na wynikach badań laboratoryjnych, a diagnosta laboratoryjny jest przygotowany do współpracy z lekarzem w procesie diagnostyczno-terapeutycznym pacjenta. Ponadto zaznaczamy, iż diagnosta laboratoryjny ponosi wszelkie koszty swojego kształcenia podyplomowego i uzyskiwania tytułu specjalisty - przypomina KIDL.

Więcej: www.kidl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH