KE: smog kosztuje Polskę 26 miliardów euro rocznie Zdaniem ekspertów w działaniach rządu brakuje całościowego podejścia do rozwiązania problemu smogu. Fot. Fotolia

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej dot. wdrażania polityki ochrony środowiska w Polsce, tzw. koszty zewnętrzne, czyli wydatki zdrowotne na leczenie chorób spowodowanych smogiem, ale też straty wynikające z absencji w pracy, wynoszą 26 mld euro rocznie. Bruksela wylicza, że co roku przepada tak w naszym kraju 19 mln dni roboczych.

Wydatki ponoszone przez samych pracowników sięgają 1,5 mld euro, a koszty opieki zdrowotnej przekraczają 88 mln euro rocznie. Straty warte aż 272 mln euro są też w rolnictwie, bo przepada część upraw - cytuje wnioski z raportu Rzeczpospolita.

Ryszard Pazdan, ekspert ds. polityki środowiskowej i minister środowiska w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC wskazuje, że w Niemczech udział kosztów zewnętrznych w PKB stanowi 1,7 proc. We Francji jest to 1,5 proc., w Wielkiej Brytanii - 1 proc., a we Włoszech 2,6 proc.

Dla porównania wskazane przez KE koszty stanowią w polskim PKB aż 6 proc.

Czytaj też: Smog niesłychanie kosztowny dla systemu ochrony zdrowia

Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju zauważa, że w działaniach rządu brakuje całościowego podejścia do rozwiązania problemu smogu. Podkreśla, że co prawda są plany wymiany kotłów, ale nie zakazuje się palenia odpadami węglowymi - mułami czy flotami.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH