KE: od 2015 automatyczny system wzywania służb ratunkowych w nowych autach

KE chce, by od 2015 roku nowe modele samochodów były wyposażone w systemy automatycznie wzywające pomocy w przypadku poważnego wypadku drogowego.

Pozwoli to, zdaniem komisji, na uratowanie setek osób rocznie i znacznie skróci czas interwencji służb ratowniczych.

Komisja Europejska chce, aby od 2015 roku systemy automatycznego wzywania pomocy (tzw. eCall) były obowiązkowo instalowane w każdym nowym samochodzie osobowym, a także w lekkich samochodach dostawczych. Do 2015 roku system ma działać w całej UE oraz w Chorwacji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, czemu służyć ma przyjęte w środę i opublikowane w czwartek (8 września) przez KE zalecenie. 

Specjalny czujnik zainstalowany w samochodzie w razie poważnego wypadku automatycznie łączy się z europejskim systemem alarmowym i przekazuje służbom ratunkowym informacje o miejscu wypadku i lokalizacji pojazdu. Pozwala to na uruchomienie pierwszej pomocy zaraz po zarejestrowaniu poważnego zderzenia, w przypadku, gdy pasażerowie rozbitego pojazdu nie są w stanie zrobić tego samodzielnie.

KE wzywa państwa UE, żeby zapewniły szybkie i niezawodne połączenie pomiędzy montowanymi w samochodzie czujnikami i centralami służb ratowniczych. Kraje UE mają też dopilnować, by operatorzy telefonii komórkowej wbudowali w swoje sieci odpowiednie systemy pozwalające na wykrywanie sygnałów pochodzących z eCall, aby mogły być szybko i za darmo przekazane do centrów powiadamiania ratunkowego. 

Zdaniem KE, uruchomienie systemu w całej Europie pozwoli każdego roku uratować życie kilkuset osób, przy stosunkowo niewielkich kosztach instalacji. Automatyczny alert ma skrócić czas pojawiania się ekip ratunkowych w miastach o ok. 40 proc., a poza nimi nawet o połowę. Koszt instalacji systemu w nowym aucie szacuje się na mniej niż 100 euro. 

Pierwotnie system miał być wdrożony w całej Europie do 2009 roku, dobrowolnie przez państwa UE. Proces ten był jednak bardzo powolny i dlatego KE postanowiła narzucić państwom konkretne rozwiązania. Obecnie jedynie 0,7 proc. wszystkich samochodów osobowych w UE jest wyposażonych w automatyczne systemy powiadamiania służb ratunkowych, przy czym odsetek ten praktycznie nie wzrasta. 

KE opublikuje dodatkowo wytyczne na temat modernizacji centrów powiadamiania ratunkowego oraz rozporządzenia, które sformalizuje wprowadzenie obowiązku wyposażania, począwszy od 2015 roku, wszystkich nowych modeli samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w urządzenia eCall spełniające wymogi specyfikacji technicznych do celów uzyskania unijnej homologacji typu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH