Komisja Europejska wezwała w środę (22 lipca) kraje członkowskie, by połączyły wysiłki w badaniach, zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera. Cierpi na nią w Unii Europejskiej, co najmniej 7 mln osób, a według prognoz wraz ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa do 2020 r. liczba chorych ma się podwoić.

– Musimy pracować razem na rzecz zapobiegania chorobie Alzheimera. Musimy dać dowód naszej solidarności z osobami dotkniętymi demencją, dzieląc się dobrymi doświadczeniami w zapewnieniu im koniecznej opieki, przy poszanowaniu ich praw i godności – oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu.

Komisarz ds. badań Janez Potocznik podkreślił, że efekty badań nad chorobą byłyby wielokrotnie większe i szybsze, gdyby poszczególne programy naukowe były koordynowane - tak, by nie dublować wysiłków. Obecnie 85 proc. publicznych środków na badania i rozwój jest wydawanych w krajach UE bez koordynacji z innymi państwami.

KE przedstawiła w środę propozycję wspólnego pilotażowego programu badań nad chorobą Alzheimera, który ma być przyjęty przez kraje członkowskie jesienią. Dotąd 20 krajów członkowskich, w tym Polska, wyraziło zainteresowanie tą inicjatywą. Nie przewiduje się żadnych dodatkowych środków unijnych na ten program, ale w ramach 7. programu ramowego badań i rozwoju na lata 2007-13 na badania nad chorobą Alzheimera przeznaczono już co najmniej 24 mln euro. Kolejne 8 mln przeznaczono na badania dotyczące organizacji i polepszenia długoterminowej opieki nad osobami starszymi w UE.

Choroba Alzheimera, poza dramatem osób nią dotkniętych oraz ich najbliższych, niesie za sobą ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Sama opieka nad chorymi to nakłady sięgające 21 tys. euro na pacjenta rocznie.

Na konferencji prasowej w środę komisarz Wasiliu oceniła też, że rozprzestrzenianie się nowej grypy w UE nabierze tempa z powodu wakacyjnych wyjazdów, co - w połączeniu z przypadkami grypy sezonowej - stwarza ryzyko zwiększonej liczby zgonów jesienią.

Wasiliu ujawniła przy okazji założenia przygotowywanej propozycji KE – wspólnej strategii publicznych zamówień szczepionki na wirusa A/H1N1, gdy będzie już ona dostępna na rynku, oraz koordynowane kampanii szczepień. Za zbędne uznała zalecenia rezygnacji z wyjazdów, pozostawiając wolną rękę władzom krajowym albo liniom lotniczym we wprowadzaniu ewentualnych restrykcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH