KE: konsultacje dyrektywy ws. wyrobów tytoniowych

Komisja Europejska rozpoczęła konsultację społeczną na temat przeglądu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych.

Komisja zwróciła się o nadsyłanie opinii na temat wprowadzenia rozwiązań, które podniosą świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie tytoniu, zwiększania motywacji do jego zaprzestania oraz zniechęcania do sięgania po pierwszego papierosa. Spostrzeżenia można będzie nadsyłać do 19 listopada.

Proponowane jest umieszczanie na opakowaniu większych, obustronnych graficznych ostrzeżeń zdrowotnych, jednolite opakowania i uregulowania dotyczące szkodliwych, uzależniających i przyciągających substancji w wyrobach tytoniowych.

Inicjatywa Komisji jest odpowiedzią na wnioski Parlamentu Europejskiego. Konsultacja ta jest ważnym krokiem w stronę przyjęcia wniosku ustawodawczego przewidzianego na początek 2012 r.

Używanie tytoniu jest pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii Europejskiej, powodując około 650 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Aż 30 proc. Europejczyków pali. Po papierosa sięga 35 proc. młodych ludzi.

W rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2007 r. w sprawie zielonej księgi pt.: „Ku Europie wolnej od dymu tytoniowego: alternatywne opcje polityki na szczeblu UE" poproszono państwa członkowskie o zmmniejszenie o 50 proc. odsetka palaczy wśród młodzieży do 2025 r. Surowsze przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych znacznie pomogłyby osiągnąć ten cel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH