Wspólny zakup szczepionek przeciwko nowej grypie A/H1N1 to jeden z pomysłów przedstawionych przez Komisję Europejską w unijnej strategii walki z epidemią.

Z uwagi na różnice zdań między krajami członkowskimi UE w dokumencie nie ma za to propozycji jednej unijnej strategii szczepień społeczeństwa - są jedynie "opcje, którymi kraje członkowskie mogą się zainspirować, by określić swoje strategie szczepień".

– Musimy pozostać czujni i kontynuować koordynację naszych przygotowań, by zmierzyć się z epidemią w nadchodzących miesiącach. Należy teraz zapewnić ściślejszą koordynację między zainteresowanymi sektorami a krajami członkowskimi na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym, by próbować przezwyciężyć zdrowotne, gospodarcze i społeczne skutki pandemii – apelowała unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu.

Podkreśliła kluczową rolę szczepień, gdy już zakończą się badania kliniczne nad szczepionką przeciw nowemu typowi grypy i okaże się ona bezpieczna i efektywna. WHO przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko A/H1N1 powinny być gotowe dla północnej półkuli wczesną jesienią.

KE podkreśla potrzebę koordynacji, gdyż kraje już zaczęły ustawiać się w kolejce do koncernów farmaceutycznych z zamówieniami szczepionek, ponadto same określają, jakie grupy chcą szczepić w pierwszej kolejności. Tymczasem wiadomo, że w pierwszym okresie liczba szczepionek będzie bardzo ograniczona i dla wszystkich ich nie starczy. Francja, licząca 64 mln mieszkańców, już zamówiła 94 mln szczepionek, USA 195 mln, Hiszpania 37 mln, Meksyk 20 mln.

Dlatego KE usiłuje ograniczyć i ujednolicić grupy, które mają być szczepione w pierwszej kolejności, a tym krajom członkowskim UE, które nie złożyły jeszcze zamówień, obiecuje rozważenie wspólnych zakupów w UE. Apeluje też o „jasne, spójne i ukierunkowane” informowanie opinii publicznej o szczepieniach.

Propozycje przedstawione przez komisarz Wasiliu będą podstawą do dyskusji ministrów zdrowia „27”, którzy zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu 12 października w Luksemburgu.

W Polsce w pierwszej kolejności szczepione mają być osoby z tzw. grup ryzyka:
• dzieci powyżej 6. miesiąca życia,
• kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia,
• pracownicy służby zdrowia oraz innych służb ważnych dla funkcjonowania państwa (policji, wojska i transportu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH