Jerzy Owsiak odwiedził Szkołę Podstawową w Kunowie, która wzięła udział w programie edukacyjnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Ratujemy i Uczymy Ratować, a której jej uczniowie we wrześniu br. udzielili pierwszej pomocy rannemu motorowerzyście.

Jerzy Owsiak przypomniał, że zgodnie z prawem ten, kto nie udzieli pierwszej pomocy, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Zachęcał dzieci, aby w momencie gdy dzieje się coś złego, nie wstydziły się, tylko krzyczały i wzywały pomocy. Podkreślił, że nie muszą sobie dać rady z wszystkim, ale muszą „super zareagować”.

Według Owsiaka, 13-letnia Daria zachowała się wzorowo: – Kiedy znaleźli rannego, zarządziła kolegami, żeby czekali na skrzyżowaniu na karetkę, wezwała pogotowie i była cały czas przy poszkodowanym.

Owsiak wręczył dyplomy oraz upominki od Orkiestry Darii, Dianie i Szymkowi, którzy uratowali rannego (czwarte z dzieci – Damian, nie był obecny na akademii) oraz dyrektorce szkoły Dorocie Oparze, a także nauczycielkom, które prowadzą zajęcia z pierwszej pomocy: Alinie Kopacz-Mrozowskiej i Bożenie Wijacie.

Przypomniał, że program WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować ma celu uwrażliwienie dzieci, aby nie traciły głowy w trudnych sytuacjach. – Jak dorośniecie, to nie będziecie panikowali – mówił uczniom.

Poinformował też, że Fundacja złożyła do ministerstwa edukacji propozycję, aby pierwsza pomoc stała się oficjalnym przedmiotem uwzględnianym na świadectwie. Fundacja za blisko 15 mln zł kupiła szkołom potrzebny sprzęt. Przez cztery lata zorganizowano szkolenia w ponad ośmiu tysiącach szkół, w pozostałych też odbędą się szkolenia.

– Czekamy na odpowiedź ministerstwa i mam nadzieję, że uwzględni ono ten wpis. Dzieciaki powinny mieć go na świadectwie. Ten przypadek pokazał, że trzeba do tego podchodzić z całą powagą. Nauczyciele muszą wiedzieć i dzieci, że jest to ważne, tak jak religia, tak jak w-f, tak jak inne przedmioty – powiedział.

Na początku września w Biechowie koło Kunowa czwórka dzieci w wieku od 9 do 13 lat pomogła rannemu motorowerzyście, który przewrócił się na polnej drodze. Wezwały pomoc, ułożyły go w odpowiedniej pozycji. Dzieci wiedziały jak zareagować, gdyż szkoła podstawowa w Kunowie w 2007 roku otrzymała od WOŚP propozycję udziału w programie edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować. WOŚP przeszkoliła dwie nauczycielki i dostarczyła szkole pakiet zawierający potrzebny sprzęt i książki. Zajęcia w ramach programu odbywają się w każdej klasie.

Program Ratujemy i Uczymy Ratować WOŚP wystartował w  2006 roku. Od tego czasu Fundacja przeszkoliła ponad 19 tys. nauczycieli z ponad 8,5 tys. szkół. Szacuje się, że udzielania pierwszej pomocy może się teraz uczyć około miliona dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH