Jest ministerialna zgoda na utworzenie centrum urazowego w Częstochowie MZ wyraziło zgodę na utworzenie piętnastego centrum urazowego - powstanie w Częstochowie. Fot. archiwum RZ

Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na utworzenie piętnastego centrum urazowego. Powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Placówka od dłuższego czasu zabiegała o taką zgodę.

W Polsce działa czternaście centrów urazowych, teraz będzie piętnaste. Województwo śląskie ma ponad 4 miliony mieszkańców i tylko jedno centrum urazowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Teraz powstanie drugie (dla dorosłych) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

- Dostaliśmy pismo z ministerstwa, mamy zgodę na utworzenie centrum urazowego w Częstochowie - informuje Jolanta Pietrzak-Wolny, z-ca dyrektora wydziału nadzoru opieki zdrowotnej w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Wojewoda śląski wpisał już centrum urazowe w Częstochowie do planu systemu ratownictwa medycznego, jako podstawowego dokumentu mającego kształtować system państwowego ratownictwa medycznego dla województwa śląskiego. Przesłał także do resortu zdrowia projekt aktualizacji planu w celu jego zatwierdzenia. Ten MZ zatwierdziło.

Do zadań centrum urazowego należą: przyjmowanie oraz kompleksowa diagnoza i wielospecjalistyczne leczenie pacjenta w zakresie ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała. Centrum urazowe winno zabezpieczyć świadczenia dla co najmniej 1 mln mieszkańców.

Leczeniu w centrach urazowych powinni być poddawani pacjenci z urazami wielonarządowymi, ofiary wypadków m.in. w ruchu lądowym.

- Przez Częstochowę i cały subregion północny województwa będzie przebiegała autostrada. A statystyki wypadkowości w ruchu lądowym wskazują, że już obecnie mamy do czynienia z wysoką wypadkowością na tym terenie - twierdzi Ryszard Majer, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, inicjator powstania centrum urazowego w WSzS.

W najbliższym czasie ze środków unijnych na utworzenie centrum urazowego szpital otrzyma z ministerstwa ponad 20 mln zł. Szpital będzie musiał dostosować swoją infrastrukturę do określonych przepisami wymagań. M.in. musi posiadać lądowisko. To WSzS ma.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH