Tylko te ciężarne, które będą pod stałą, regularną opieką lekarza mogą liczyć na wsparcie w postaci wypłaty becikowego i dodatku rodzinnego po urodzeniu dziecka. Przepis ten nie obejmie kobiet, które są już w ciąży.

Przyjęta już przez Sejm tzw. ustawa rodzinna przewiduje, że prawo do becikowego i dodatku rodzinnego (oba świadczenia wynoszą po 1 tys. zł) będzie przysługiwało tylko tym kobietom, które będą pozostawać pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży aż do porodu.

Zarówno forma opieki lekarskiej, jak i wzór zaświadczenia lekarskiego składanego przez osoby ubiegające się o wypłatę będą określone przez ministra zdrowia w odpowiednim rozporządzeniu. Ponadto przepis dotyczący pozostawania pod opieką lekarza zacznie obowiązywać dopiero od 1 listopada 2009 r. mimo że cała ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Dzięki temu kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 stycznia, nie będą objęte tym przepisem.

Przedstawianie zaświadczenia od lekarza ma powodować, że większa liczba kobiet będzie objęta opieką lekarza w trakcie ciąży. Naczelnik Wydziału Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta w Opolu, Anna Koska przyznaje, że myśl ustawodawcy jest słuszna, ale dopiero przepisy wykonawcze pokażą, jak technicznie ten wymóg będzie realizowany.

Innego zdania są jednak niektórzy eksperci. Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Rodzić po Ludzku, przekonuje, że przepis ten może nadmiernie ingerować w życie prywatne kobiet.

Zwraca też uwagę, że dostępność do lekarzy ginekologów w publicznej i prywatnej służbie zdrowia jest mocno utrudniona. Podkreśla, że państwo nakłada na ciężarne kobiety obowiązki, a nie zapewnia im wystarczającej opieki okołoporodowej.

- Urzędnik sprawdzając zaświadczenia kobiet będzie czuł się jak detektyw - dodaje Agnieszka Gamota z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu.

Tłumaczy, że zmuszanie kobiet do chodzenia do lekarza może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego.

Innego zdania jest Kazimierz Kostrzewa, kierownik sekcji ds. świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koninie. Wskazuje, że wprowadzenie obowiązkowej opieki lekarskiej jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH