Jesień - sezon na badania laboratoryjne Polacy na diagnostykę laboratoryjną wydają pięciokrotnie mniej pieniędzy niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej...

Podstawowe badania krwi to koszt kilkudziesięciu złotych, pacjenci coraz częściej wykonują droższe analizy.

Jesień, to czas kiedy laboratoria diagnostyczne mają pełne ręce roboty. Najbardziej znane badania czyli morfologie, OB czy badanie ogólne moczu pacjenci wykonują zazwyczaj na podstawie skierowania od lekarza, natomiast te bardziej skomplikowane, drogie często na własna rękę.

– Pacjenci wykonujący badania na własna rękę przychodzą już konkretnym zapotrzebowaniem. W naszych laboratoriach najczęściej wykonują badania dotyczące hormonów, głównie płciowych. Jesienią zgłaszają się też osoby, które nie mają czasu na wizytę u lekarza, a chcą sprawdzić stan swojego zdrowia. Oprócz podstawowych badan takich jak morfologia czy OB robią oznaczenia poziomu mikro i makroelementów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny sieci laboratoriów Synevo Polska.

Podstawowe badania krwi to koszt kilkudziesięciu złotych. Natomiast pacjenci coraz częściej wykonują droższe analizy. Jak podaje dyrektor Marszałek, coraz większą popularnością cieszą się badania wysokospecjalistyczne. Do takich należą m.in. badania genetyczne, które kosztują od 150 do 500 zł oraz badania z zakresu biologii molekularnej, których koszt waha się od 500 do 1000 zł. Czasami, kiedy trzeba posiłkować się analizami kilku światowych laboratoriów koszty te przekraczają nawet 1 tys. zł.

– Pacjenci są coraz bardziej świadomi. Docierają do nich informacje z mediów, również tych specjalistycznych. Właśnie dzięki informacjom medialnym wzrosło zainteresowanie badaniami w kierunku WZW typu C – tłumaczy nasz rozmówca.

Zainteresowanie wykonywaniem badań wzrosło też dzięki coraz większemu zainteresowaniu prywatną opieką medyczną, szczególnie prywatnymi zabiegami w ramach chirurgii jednego dnia.

– Pacjenci przed takimi zabiegami muszą być dokładnie zdiagnozowani.

Sieć nie odnotowała natomiast szczególnego zainteresowania badaniami w kierunku nowej grypy.

– Jest zainteresowanie, ale nie takiego, jakiego możnaby się spodziewać śledząc doniesienia medialne. Większe zainteresowanie jest we wschodniej Polsce, w centralnych rejonach kraju badały się pojedyncze osoby – wyjaśnia dyrektor medyczny Synevo.

Mimo coraz większego zainteresowania badaniami laboratoryjnymi, Polacy na diagnostykę laboratoryjną wydają pięciokrotnie mniej pieniędzy niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej i ośmiokrotnie mniej niż Amerykanie. Wynika to m.in. z braku wiedzy na temat konieczności wykonywania niektórych badań i z powodów finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH