Jesień: gminy szczepią (za darmo) seniorów

Tysiące seniorów mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie w ramach akcji prowadzonych w miastach na terenie całego kraju.

Co roku z miejskich i gminnych programów korzysta większa liczba osób z grupy wiekowej powyżej 65 lat – na przełomie 2006 i 2007 roku było to 13,44 proc. Od początku września kolejne miasta ogłaszają akcje bezpłatnych szczepień dla seniorów.


W Lublinie Urząd Miasta wydał prawie 250 tys. zł na szczepionki przeciwko grypie. W 48 przychodniach na terenie miasta szczepić mogą się osoby powyżej 65 lat, które mieszkają w Lublinie. Miasto kupiło szczepionki dla około 9 tys. osób.


Skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej wynosi 70-90 proc. Jeżeli nawet dojdzie do zakażenia wirusem nie będącym w składzie szczepionki na dany sezon epidemiczny, to i tak grypa przebiega bez powikłań.


Z kolei w Kielcach już od 55. roku życia można korzystać bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Darmowe szczepienia będą realizowane do grudnia w 11 zakładach opieki zdrowotnej. Miasto przeznaczyło na ten cel 411 tys. zł. Co roku z programu korzysta większa liczba osób.  W 2006 roku ze szczepienia skorzystały 6854 osoby natomiast w 2009 już 13 299.


Natomiast w Białymstoku blisko 7,5 tys. osób po 65. roku życia będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Akcja szczepień rozpocznie się 15 września i potrwa do końca listopada. Gmina Białystok organizuje takie akcje profilaktyczne od kilku lat. W tym roku wyda na ten cel 250 tys. zł.


Specjaliści podkreślają, że wrzesień i październik to dobry czas na zaszczepienie się przeciwko grypie. Z danych sanepidu wynika, że w 2009 roku w Podlaskiem na grypę zachorowało lub podejrzewano tę chorobę u 29,4 tys. osób.

– Częściej chorowały osoby młode niż starsze, co oznacza, że masowe szczepienie seniorów przynosi efekty – podkreśla Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.


Radomski magistrat również ogłosił, że po raz kolejny sfinansuje szczepienia dla seniorów. Darmowe szczepionki funduje się mieszkańcom Radomia, którzy ukończyli 65 lat. Miasto wyda na to 100 tys. zł. Natomiast w Cieszynie także osoby z tymczasowym zameldowaniem na terenie miasta będą mogły się bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie, jeśli tylko skończyły 65 lat.


Zdaniem urzedników decydujących o bezpłatnych szczepieniach dla seniorów, są one uzasadnione z kilku powodów. Seniorzy są bardziej narażeni na wystąpienie powikłań pogrypowych ze względu na mniejszą odporność, ponadto zakup szczepionki to dla starszych osób także często za duży koszt, dlatego wspiera ich miasto, które zapłaci za szczepionki. Ostatecznie lepiej i taniej ze społecznego punktu widzenia jest zapobiegać chorobom, niż je potem leczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH