Jakość badań mammograficznych - osiągnęliśmy dobry poziom

Ubiegły rok był kolejnym, w którym odnotowano postęp 
w zakresie spełniania przez świadczeniodawców kryteriów jakości badań mammograficznych w programie wczesnego wykrywania raka piersi. Wymagany 
w skryningu poziom jakości oceniono jako akceptowalny w przypadku ogółem 92,3 proc. pracowni mammograficznych - mówi nam Monika Białas, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego*, który przedstawił dane audytu klinicznego i kontroli jakości za 2013 r.

- Skontrolowano wszystkie aparaty pracujące w programie.

Audyt kliniczny jest przeprowadzany od 2007 roku i z roku na rok ośrodki biorące w nim udział wypadają coraz lepiej. W 2013 roku audyt zaliczyło ponad 94 proc. ośrodków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy świadczeniodawca wykonujący mammografie w ramach programu zobligowany jest do poddania się audytowi.

Audyt kliniczny stanowi formę kontroli, której poddawani są świadczeniodawcy biorący udział w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Polega on na centralnej ocenie przez zespół ekspertów 2 kompletów zdjęć mammograficznych wybranych i nadesłanych przez audytowane ośrodki. Zdjęcia oceniane są anonimowo, a eksperci przydzielani losowo.

Jeśli chodzi o kontrolę jakości to w tym przypadku sprawdzane są pod kątem prawidłowości funkcjonowania aparaty mammograficzne, oceniana  jest organizacja prowadzenia badań i posiadanego wyposażenia pracowni. Kontroli dokonuje zawsze 2 fizyków medycznych w żaden sposób niezwiązanych z kontrolowanym ośrodkiem.

Kryteria przyjęte podczas kontroli jakości i audytu klinicznego są zgodne ze standardami obowiązującymi w państwach Unii Europejskiej, zawartymi w czwartej edycji „European Guidelines for Quality Assurance in Breast Cancer Screening and Diagnosis” (dokument sygnowany przez Komisję Unii Europejskiej, której wymagania dotyczące realizacji programów przesiewowych uwzględniono w Uchwale Rady Ministrów Nr 47/2006).

Dodatkowymi dokumentami, na których opierano zakres i metodykę audytu i kontroli są:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych;
- Zarządzenie Nr 98/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne (wraz z późniejszymi zmianami);
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

W roku 2013 w  audycie roku wzięło udział 100 proc.ośrodków, czyli łącznie 304. Stopień zaliczenia kształtował się na podobnym poziomie jak w 2012 roku. Można więc powiedzieć, że utrzymany został wysoki poziom jakości zdjęć osiągnięty w ubiegłym roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH