W środę (24 czerwca) w Warszawie spotykają się naukowcy reprezentujący Światową Organizację Zdrowia oraz wiodące ośrodki w Polsce, zajmujące się zdrowiem i rozwojem dzieci i młodzieży na seminarium

W Polsce najbardziej znaną normą rozwojową są siatki centylowe opracowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Normami rozwojowymi posługują się lekarze, sięgając po opracowane w Instytucie Matki i Dziecka siatki centylowe. Te tabele udostępniane są przez Instytut bezpłatnie wszystkim pediatrom.

Normy rozwojowe dzieci i młodzieży tworzone są na podstawie skomplikowanych badań antropologicznych obejmujących znaczne próby badawcze.

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła własny standard (WHO Child Growth Standards) i  dąży do ujednolicenia norm rozwojowych w skali świata, a przynajmniej Europy. Uczestników seminarium do norm WHO będzie przekonywać dr Mercedes de Onis z Departamentu Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.

Między naukowcami jednak toczą się spory, czy normy stworzone na Zachodzie Europy lub w Stanach Zjednoczonych pasują do rozwoju dzieci, np. w Polsce.

Zdaniem dr Anny Oblacińskiej z Instytutu Matki i Dziecka, jeżeli dziecko ma zapewnione czyste środowisko oraz naturalną żywność, to mimo różnic geograficznych, społecznych i kulturowych między populacjami w różnych krajach nie widać istotnych różnic w rozwoju najmłodszych dzieci.

Dotyczy to dzieci wieku do 5 lat i trochę burzy stereotypy, według których np. Chińczycy mają z natury niski wzrost. Rozwój cywilizacyjny powoduje, że dzieci, które dziś przychodzą na świat osiągają wyższy wzrost w wieku dorosłym niż dzieci narodzone kilkadziesiąt lat temu.

Dr Oblacińska twierdzi jednak, że tzw. akceleracja rozwoju nie będzie procesem nieskończonym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH