Jak żyć dłużej i zdrowiej: Raport Polki 50 Plus Fot. archiwum

Fakt że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni jest dobrze znany. Tymczasem liczba problemów zdrowotnych Polek po 50. roku życia stawia je w niekorzystnej sytuacji - nie tylko wobec mężczyzn, ale także wobec kobiet z innych krajów europejskich. Jakie zatem kroki należy podjąć, aby zmienić ten stan? Można się tego dowiedzieć się z nowego Raportu Polki 50 Plus.

Multimedia

Raport Polki 50 Plus

8,94 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Raport jest wieloobszarowym studium zdrowia kobiet po 50 roku życia. Prezentuje najnowsze dane na temat sytuacji zdrowotnej, głównych zagrożeń, a także działań koniecznych dla zachowania kobiet w dobrym zdrowiu oraz podniesienia jakości ich życia.

Raport Polki 50 Plus Zdrowie i jego zagrożenia powstał, ponieważ w dyskusji o problemach starzejącego się społeczeństwa mało uwagi poświęca się zdrowiu kobiet.

- Ze względu na wielochorobowość, dolegliwości prowadzące często do ograniczenia sprawności i generujące koszty dla systemu opieki zdrowotnej w późniejszym okresie życia, ale także role opiekuńcze, które kobiety w Polsce pełnią wobec swoich bliskich, to bardzo istotne zagadnienia w kontekście zdrowia publicznego - powiedziała Małgorzata Stelmach Prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet (FZK), inicjatora powstania Raportu.

Podobnie jak w przypadku Raportu Polki 2013 Zdrowie i jego zagrożenia, Fundacja do współpracy zaprosiła Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

W Raporcie eksperci z różnych dziedzin w tym lekarze, epidemiolodzy, socjolodzy, eksperci ds. zdrowia publicznego, specjaliści komunikacji społecznej oraz ekonomiści dokonali analizy głównych zagrożeń i problemów zdrowotnych polskich kobiet po 50. roku życia.

- Poprosiliśmy też, by w w oparciu dokonaną analizę eksperci zarekomendowali działania, dzięki którym długość życia Polek oraz jego jakość będzie się istotnie poprawiała, tak by kobiety mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i odpowiadać na stawiane przed nimi wyzwania - dodaje Małgorzata Stelmach.

Dynamika przyrostu liczby kobiet po 50. roku życia jest w Polsce niemal najwyższa w Europie i stanowi realne wyzwanie dla podmiotów kształtujących politykę społeczną i zdrowotną państwa.

Jak zwraca uwagę prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, programy prozdrowotne, akcje i kampanie medialne dotyczą zazwyczaj zdrowia dzieci i młodzieży, mężczyzn i kobiet w wieku reprodukcyjnym. Problemy zdrowia publicznego dotyczące starszej grupy kobiet były w ogóle niezauważane.

- Dzięki wiedzy zawartej w Raporcie zyskujemy dostęp do najnowszych informacji o postępach w diagnostyce i leczeniu, o udowodnionej skuteczności metod profilaktyki i wadze rehabilitacji w poszczególnych specjalnościach medycyny - powiedział prof. Mirosław J. Wysocki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH