Jak racjonalnie korzystać z internetu, czyli o uzależnieniu od wirtualnego świata

Według opublikowanego pod koniec ub.r. raportu "Diagnoza społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków" 95 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma komputer, a 90 proc. - dostęp do sieci. Czy to dobrze? Naturalnie. Warto jednak pamiętać, że ta sfera może stać się źródłem nie tylko licznych korzyści, ale także zagrożeń.

Z sieci korzysta zdecydowana większość młodych ludzi (97 proc. osób w wieku 16-24 lat). Badania wskazują, że 34 proc. dzieci bardzo często łączy się z internetem przez telefon komórkowy, a 80 proc. gimnazjalistów lepiej czuje się on-line niż w realu.

Co drugi nastolatek zaniedbuje naukę i obowiązki domowe, ponieważ za dużo czasu spędza w sieci. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przez Centrum Badania Opinii Społecznej 51 proc. nastolatków z liceów, techników i szkół zawodowych ma poczucie, że bez internetu życie byłoby nudne i puste: spędzają w sieci średnio ponad trzy godziny dziennie. Jednak więcej niż co piąty uczeń korzysta z internetu od czterech do pięciu godzin.

Niewątpliwie sieć jest ogromną skarbnicą wiedzy i dużym udogodnieniem, biorąc pod uwagę tempo życia współczesnego człowieka. Pozostaje jednak wiele pytań. W którym momencie życie młodych ludzi okazuje się bardziej intensywnie przeżywane w sieci niż w realu? Kiedy korzystanie z internetu staje się niebezpieczne? Gdzie zaczyna się uzależnienie i gdzie przebiega granica, za którą sieć uzyskuje przewagę nad rzeczywistością?

Zdaniem dr n. med. Bohdana Woronowicza, specjalisty psychiatry i specjalisty terapii uzależnień z Centrum Konsultacyjnego AKMED w Warszawie, zagrożenie uzależnieniem od internetu, szczególnie młodych ludzi, jest ogromne. 

- Dzieci bardzo wcześnie dostają komputery, ale nikt ich nie uczy, jak z nich racjonalnie korzystać. Rodzice cieszą się, że pociecha staje się domatorem i zamyka się w swoim pokoju. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się problemy - mówi dr Woronowicz,

Te objawy powinny niepokoić

Coraz dłuższy czas spędzany przez młodego człowieka przy komputerze i w sieci odbija się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym. - Powszechne jest niedosypianie, problemy ze wzrokiem i z kręgosłupem, zaniki mięśniowe lub zespół objawów wynikających z przewlekłego przeciążenia układu mięśniowo-stawowego, charakteryzujący się bólami ramion, przedramion, nadgarstków i dłoni (tzw. RSI - Repetitive Strain Injury). Spotykane są też przypadki niedożywienia i napady drgawkowe, tzw. "padaczka ekranowa" - wymienia dr Woronowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH