Jak nie zmarnować potencjału uczelni i stworzyć pełnoprofilowe ośrodki onkologiczne

Jedynie dwie z dwunastu polskich uczelni medycznych ma w swojej strukturze pełnoprofilową katedrę onkologii. W ten sposób marnowany jest potencjał bazy i fachowców oraz sposobność, by wykształcić onkologów, na których zapotrzebowanie będzie dramatycznie rosnąć - uważają rektorzy uniwersytetów medycznych.

Po latach starań Śląski Uniwersytet Medyczny otworzył zintegrowany ośrodek leczenia onkologicznego: Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny SUM w Katowicach. Z tego powodu Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) postanowiła w piątek (10 stycznia) wystąpić z uchwałą do ministra zdrowia o utworzenie tego typu ośrodków we wszystkich uczelniach medycznych.

- Nie wyobrażamy sobie kształcenia studentów medycyny, którzy opuszczą studia bez przygotowania do pracy z chorym onkologicznym i tej tzw. czujności lekarskiej, której rezultatem jest wczesne wychwytywanie oraz leczenie procesów nowotworowych - mówi prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący KRAUM.

Prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wskazuje, że nauczanie onkologii istnieje w polskich uczelniach medycznych w bardzo nikłej formie. Spośród dwunastu uczelni medycznych w Polsce tylko dwa ośrodki - nowo otwarty katowicki oraz Klinika Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku - posiadają pełnoprofilową strukturę onkologii.

- W pozostałych studenci onkologii uczą się w sposób rozproszony, na bazie obcej. Onkologia to jedyna z ważnych dziedzin medycyny, która jest tak traktowana - podkreśla prof. Jassem.

Onkologia rozwija się poza uczelniami
Tymczasem, jak wskazuje prof. Jassem, za kilkanaście lat nowotwory będą pierwszą przyczyną zgonów w Polsce, wyprzedzą choroby sercowo-naczyniowe, a obecne wyniki leczenia onkologicznego, jeśli chodzi o 5-letnie przeżycia, są gorsze od średniej unijnej o 10 pkt. procentowych.

- To pokłosie struktury onkologii w naszym kraju. Onkologia rozwijała się jedynie w centrach onkologii, instytucie onkologii z dwoma oddziałami i w regionalnych ośrodkach onkologicznych. Mimo wielokrotnych apeli środowiska akademickiego nic się nie zmieniało. Ośrodek w Katowicach jest pierwszą jaskółka zmian. Pierwszą katedra, która powstała w ciągu kilkunastu lat w Polsce - i to w wyniku partnerstwa z podmiotem prywatnym - podkreśla prof. Jassem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH