Jak nie dać się uzależnieniu od hazardu - będą edukować celnicy i duchowni

"Nie daj się uzależnić od hazardu" - pod takim hasłem duchowni i celnicy będą wspólnie realizować kampanię edukacyjną na temat negatywnych społecznych skutków hazardu. Kampanię zorganizowała Służba Celna we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica podkreślał podczas czwartkowej (4 grudnia) konferencji prasowej, że zadaniem służby, którą kieruje, jest zwalczanie nielegalnego hazardu i kontrola tego legalnego, a jej powinnością jest także organizowanie i uczestniczenie w działaniach profilaktycznych. 

- Hazard w ramach ustawy o grach hazardowych jest legalny, ale każdy musi mieć na uwadze, że może on stać się nałogiem niosącym zgubne skutki dla graczy i ich rodzin - powiedział Kapica. 

W ramach najnowszej kampanii "Nie daj się uzależnić od hazardu" przygotowano plakaty i materiały informacyjne poświęcone problematyce zwalczania nielegalnego hazardu. Zostaną one rozesłane nie tylko do szkół i instytucji, ale także do parafii. 

- Elementem łączącym służbę celną i duszpasterstwo jest aspekt moralny i etyczny problemu - powiedział rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch. 

Biskup polowy Wojska Polskiego i delegat KEP ds. duszpasterstwa Służby Celnej Józef Guzdek przypomniał, że zgodnie z zapisami katechizmu Kościoła Katolickiego "gry hazardowe, np. karty, bądź zakłady nie są same w sobie sprzeczne ze sprawiedliwością". Jak podkreślał, stają się one moralnie nie do przyjęcia, gdy człowiek uzależnia się od hazardu, co rodzi negatywne konsekwencje - biedę, choroby, niszczenie relacji międzyludzkich, prowadzi do kradzieży lub innych grzechów. 

- Chcemy powiedzieć, wspólnie ze Służbą Celną, zdecydowane "nie" dla hazardu, dla uzależnienia od hazardu; równocześnie chcemy pomóc osobom, których ten problem dotyka - dodał bp Guzdek. Księża w parafiach mają otrzymać informacje, gdzie mogą kierować osoby potrzebujące terapii. 

Ekspert, specjalista m.in. terapii uzależnień, Bohdan Tadeusz Woronowicz wskazał na konferencji, że brak jest jednoznacznych danych dotyczących liczby osób, które mają problem związany z hazardem. - Szacuje się, że ok. 1,5 do 2 proc. Polaków to mogą być osoby uzależnione od hazardu, kolejne 3 do 4 proc. to mogą być osoby, dla których granie jest problemem - podał. 

Służba Celna po raz drugi organizuje akcję profilaktyczną dotyczącą uzależnienia od hazardu, poprzednią realizowała samodzielnie w 2012 r. W przeszłości celnicy i duchowieństwo już raz połączyli siły - w kampanii w 2009 r. dotyczącej zjawiska przemytu. Jej pozytywne efekty skłoniły obie strony do ponowienia współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH