Jak czuje się chory podczas epizodu psychotycznego? Jak czuje się chory podczas epizodu psychotycznego? Fot. Fotolia

Labirynt z czarnych i szarych kotar, w którym ciężko odnaleźć drogę, oślepiające światła, przerażające obrazy i głosy straszące śmiercią - takich wrażeń, przeżywanych przez chorych podczas epizodu psychotycznego, można doświadczyć w Labiryncie Psychotica.

Instalację, która pozwala lepiej poznać trudności, z jakimi zmagają się osoby z zaburzeniami psychicznymi, udostępniono właśnie w Katowicach podczas trwającego od czwartku (16 czerwca) do soboty 45. Zjazdu Psychiatrów Polskich.

- Ta instalacja pozwala niejako "wejść w głowę chorego". Odzwierciedla objawy, jakich doświadcza pacjent niebędący w zaostrzeniu choroby. To osoba, która obawia się wyjść z domu, ma lęki, czuje się zagubiona - stąd ciemne, klaustrofobiczne pomieszczenie, bardzo wąskie korytarze. Labirynt oddaje poczucie obcości, dziwności, zagubienia. Oddaje stan, w którym chory zdaje sobie sprawę, że jest w innej sytuacji, ale nie do końca wie i rozumie, jaka to jest sytuacja - powiedziała PAP psychiatra dr Maja Polikowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Labirynt składa się z 5 pomieszczeń, oddzielonych korytarzami z kotar o różnej strukturze. Zwiedzającemu towarzyszy ciemność, odgłosy pracującej piły, ludzkie głosy szepczące o śmierci, niepokojące obrazy zdeformowanych twarzy czy oczu, które zamiast rzęs mają agrafki. Odwiedzający labirynt uczestnicy zjazdu mówili PAP o uczuciu smutku, strachu, przytłoczenia, duszności.

Epizod psychotyczny to stan, który może wystąpić w różnych zaburzeniach psychicznych, m.in. w schizofrenii - jednej z najpoważniejszych i najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych. Rocznie diagnozuje się ją u ponad 15 tys. Polaków, u 2/3 z nich jeszcze przed 30 rokiem życia. Jak zwracano uwagę podczas zjazdu, to nie tylko dramat tych w większości młodych ludzi, ale i ich otoczenia - rodziny, która opiekuje się chorym na schizofrenię.

Instytut Ochrony Zdrowia realizuje obecnie kampanię informacyjno-edukacyjną, w której skupia się na pokazaniu dramatu młodych ze schizofrenią - epizod psychotyczny, przy braku odpowiedniego leczenia, często skutkuje wykluczeniem z życia społecznego i zawodowego - oraz obciążenia opiekunów, na których spada ciężar opieki i walka "o zatrzymanie chorego w społeczeństwie".

- Ci chorzy z trudem się leczą. Nie są w stanie krytycznie ocenić swoich objawów, w związku z tym nie widzą tego, że są chorzy i wymagają leczenia. Wydaje im się, że są zdrowi, że nie muszą łykać leków, chodzić do lekarza czy ośrodka terapeutycznego. Cała rodzina jest więc wciągnięta przez tę chorobę w jej zasięg - rodzice, współmałżonkowie, czasem dzieci. Wielu musi rezygnować z pełnoetatowego zatrudnienia, nie są w stanie pogodzić roli pracownika z opieką nad najbliższym - powiedział PAP kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Wojnar.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH