Jak Polacy leczą zatoki? Sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne Jak Polacy leczą zatoki? Sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Fot. Fotolia

Jak ukazuje najnowsze badanie "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl", Polacy mają długotrwały problem z chorymi zatokami. Aż 80% ankietowanych przyznało, że zmaga się z nim ponad pół roku, a 55% dłużej niż dwa lata.

Najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Dokuczliwe są również: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%), ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%).

Respondenci najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (70% wskazań). Niemal równie popularne są krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób. Wskazane metody powodują chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby.

Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki, 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są wprawdzie uważane za najskuteczniejsze (52% respondentów), jednak jednocześnie mają najwięcej skutków ubocznych. Za najbezpieczniejsze, a zarazem najmniej skuteczne preparaty uznano suplementy diety.

Paradoksalnie około 50% ankietowanych nie wie, że leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać badań klinicznych. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Doktor Grzegorz Januszek, specjalista otorynolaryngolog, obok tak oczywistych działań jak wypoczynek oraz właściwe odżywianie i picie dużej ilości płynów zaleca stosowanie leków. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez europejski zespół ekspertów w dokumencie EPOS 2012 najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia, czyli terapia za pomocą leków pochodzenia roślinnego o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH