Instytut Matki i Dziecka w Warszawie kończy 60 lat

W tym roku Instytut Matki i Dziecka w Warszawie kończy 60 lat. Miał zaradzić problemom medycznym społeczeństwa II RP, był inicjatorem i prekursorem przełomowych momentów w rozwoju polskiej medycyny.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wprowadził pojęcie medycyny wieku rozwojowego, którego potem zaczęto używać na całym świecie. Lekarze i naukowcy Instytutu jako pierwsi zauważyli, że dziecko wymaga innej opieki medycznej oraz innego dawkowania leków niż dorosły z tą samą jednostką chorobową. Na bazie ich wniosków powstała koncepcja medycyny wieku rozwojowego, którą zaaprobowała i upowszechniła na świecie Światowa Organizacja Zdrowia.

W IMiD w odpowiedzi na wysoki wskaźnik umieralności okołoporodowej matek i dzieci w 1949 roku powstały pierwsze w Polsce oddział i poradnia dla wcześniaków, a w 1953 roku pierwsza w kraju klinika neonatologii. Od tamtej pory klinika specjalizuje się w leczeniu noworodków urodzonych przedwcześnie oraz noworodków z wadami rozwojowymi. Takich dzieci przyjmuje się w klinice około 2300 rocznie.

W lecznicy wprowadzono również powszechne badania przesiewowe noworodków. Od 1961 roku do dnia dzisiejszego Klinika Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka odgrywa kluczową rolę w upowszechnieniu i koordynacji tych badań.

Lekarze i naukowcy IMiD dostrzegli też, że metody leczenia dorosłych stosowane u małych pacjentów z chorobą nowotworową, odnoszą niepożądane skutki, a umieralność chorych dzieci nie spada. Opracowali system leczenia nowotworów u dzieci - wprowadzili nowe normy dawkowania leków i szczegółowe wytyczne dotyczące chemioterapii. W 1962 roku rozpoczęła tam działalność pierwsza w Polsce Klinika Onkologii Dziecięcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH