Infekcja enterowirusowa w błonie śluzowej przewodu pokarmowego u chorych na cukrzycę typu I

U chorych na cukrzycę typu I obserwuje się większą podatność na zakażenia enterowirusami wykazującymi powinowactwo do wysepek trzustkowych. Wiadomo, że geny z grupy HLA i IFIH1 związane z podatnością na rozwój cukrzycy typu I warunkują odpowiedź immunologiczną wobec enterowirusów.

Celem naukowców z Finlandii była odpowiedź na pytanie czy u chorych na cukrzycę typu I błona śluzowa chorych jest rezerwuarem dla enterowirusów.

Do badania zakwalifikowano 39 chorych na cukrzycę typu I. Grupę kontrolną stanowiło 41 osób zdrowych. W materiale uzyskanym z biopsji jelita cienkiego oznaczono obecność enterowirusów za pomocą kilku niezależnych metod: hybrydyzacji in situ (ISH), reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (rt-pcr) oraz badania immunohistochemicznego. Dodatkowo oceniono miejscowe markery przewlekłego procesu zapalnego w błonie śluzowej jelit obejmujące nacieki z komórek T, ekspresję markerów HLA-DR oraz obecność złogów przeciwciał klasy IgA.
 
Wyniki badania wykazały obecność enterowirusów u blisko 75% chorych na cukrzycę typu I i tylko w przypadku 29% osób zdrowych (p<0.001). Wirus głównie był zlokalizowany w komórkach nabłonka krypt i kosmków jelitowych, jak również w niektórych przypadkach w błonie podstawnej. Ciekawe, że obecności wirusa towarzyszyły liczne nacieki z limfocytów T (αβ+, and γδ+) i komórek wykazujących ekspresję białka HLA-DR.

Zaobserwowano również, że wirusowemu RNA nie zawsze towarzyszyła obecność wirusowego białka VP1, sugerując zaburzenie replikacji wirusa. W kontrolnie wykonanych badaniach po 12 miesiącach obserwacji u chorych, u których stwierdzono obecność wirusa w pierwszym badaniu, jego obecność nadal się utrzymywała.

Związek z przewlekłym enterowirusowym zakażeniem zaobserwowano również w przypadku patogenezy kardiomiopatii. Nie jest również jasne czy enterowirusy mogą powodować uszkodzenie komórek beta trzustki.

Zdaniem autorów pracy błona śluzowa jelit może stanowić rezerwuar dla enterowirusów, z którego mogą one przedostawać się do blisko położonej trzustki związanej z jelitami anatomicznie poprzez tę samą sieć węzłów, naczyń chłonnych i krwionośnych. Poza tym długotrwałe oddziaływanie enterowirusów podtrzymuje też mikrośrodowisko przewlekłego zapalenia, co może promować autoreaktywność wobec komórek beta wysp trzustkowych i ich uszkodzenie przez układ immunologiczny.  

Autorzy badania konkludują, że wielu chorych na cukrzycę typu I charakteryzuje się przewlekłą infekcją enterowirusową związaną z aktywnym procesem zapalnym w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego.  

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22315304
Diabetes. 2012 Mar;61(3):687-91. Epub 2012 Feb 7.
Type 1 diabetes is associated with enterovirus infection in gut mucosa
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH