Nagłe wahania nastroju, depresje, nerwice lękowe - to skutki przewlekłych dolegliwości bólowych. Lekarze amerykańscy opracowali prostą metodę skutecznego łagodzenia zarówno bólu, jak i depresji.

Okazuje się, że właściwie dobrane leki oraz zabiegi psychoterapeutyczne łagodzą zarówno cierpienie fizyczne, jak i psychiczne.

Zespół prof. Kurta Kroenke z Indiana University w Indianapolis zbadał 250 pacjentów, cierpiących jednocześnie na depresję oraz przewlekłe bóle pleców, zwyrodnienia stawu biodrowego i kolanowego. Połowę pacjentów leczono tradycyjnymi metodami, a w drugiej grupie regularnie weryfikowano skuteczność przepisywanych leków.

Jeżeli leki przeciwdepresyjne okazywały się nieskuteczne, zmieniano dawkę lub zalecano inny środek. Jednocześnie nauczono pacjentów, jak mogą wykorzystać własną psychikę w łagodzeniu objawów bólowych. Chorzy, na przykład, starali się rozpoznać, w jakich sytuacjach ból się nasila, jak rozluźnić mięśnie zamiast je napinać i jak mogą zmniejszyć odczuwanie cierpienia za pomocą  ćwiczeń oddechowych oraz regularnego wypoczynku.

Niemalże u 40 proc. pacjentów osłabły symptomy depresji, natomiast w pierwszej grupie, leczonej tradycyjnymi metodami,  poprawę zanotowano zaledwie u 20 proc. chorych.

W opinii prof. Kroenke, depresję należy leczyć w podobny sposób, co nadciśnienie, czyli tak długo ustawiać leki, aż okażą się skuteczne.

Zdaniem specjalistów, osoba cierpiąca na chroniczne dolegliwości bólowe raz odczuwa silniej sam ból, innym razem objawy depresji czy stany lękowe. Dlatego trzeba leczyć jednocześnie wszystkie  symptomy. W codziennej praktyce jest ważne, aby lekarz potrafił ocenić stopień depresyjności pacjenta cierpiącego przewlekły ból.

Regiony w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu i uczuć są ze sobą ściśle połączone, a lepszy nastrój powoduje, że nie odczuwamy tak silnie dolegliwości fizycznych.

Przeprowadzone badania wykazały, że pacjentom skuteczniej pomagają leki i terapie wspomagające pracę ośrodkowego układu nerwowego niż samo leczenie objawowe chorych stawów i kości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH