In vitro: dlaczego zawsze u nas musi być gorzej?

W tym roku będzie 25. rocznica urodzenia pierwszego dziecka w Polsce dzięki zapłodnieniu in vitro. Z tej okazji w listopadzie odbędzie się konferencja "Postępy w medycynie rozrodu" z udziałem specjalistów europejskich - przypomina prof. Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

na łamach Gazety Wyborczej profesor przedstawia argumenty przemawiające za in vitro i analizuje wpływy polityki i religii na stosowanie metody pozaustrojowego zapłodnienia.

Konkluduje, że podczas gdy na początku lipca odbywała się coroczna Konferencja ESHRE (Europejskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii) z udziałem prawie 7 tys. naukowców i praktyków ze wszystkich krajów na temat tego, jak skutecznie pomagać niepłodnym parom i co robić, żeby rodziły się zdrowe dzieci, u nas ”dyskutuje się nad zakazem leczenia za pomocą in vitro lub też jak ingerować w procedurę, żeby była ona najmniej skuteczna.”

Wspomniana konferencja odbyła w Turcji, w której dominującą religią jest islam. Pierwsze stanowisko islamu wobec technik rozrodu wspomaganego medycznie zostało ogłoszone w 1980 r., dwa lata po narodzinach Lucy Brown (pierwszego dziecka z in vitro) - przypomina Marian Szamatowicz.

Wyjaśnia, że dokument ten był wielokrotnie modyfikowany. Zawiera 10 punktów, które dopuszczają stosowanie metody in vitro, mrożenie zarodków, diagnostykę przedimplantacyjną, a nawet badania na embrionach.

Dodaje, że w Turcji pierwsze dziecko dzieki zapłodnieniu in vitro urodziło się w 1989 r. Obecnie funkcjonuje około 110 ośrodków, a refundacja leczenia obejmuje dwa cykle terapeutyczne.

Na koniec stawia pytanie: dlaczego zawsze u nas musi być gorzej?

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH