Ile otyłych dzieci jest w Polsce?

W Polsce podjęto próbę opracowania norm ciśnienia tętniczego dla populacji dzieci i młodzieży.

Nadciśnienie tętnicze jest podstawowym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów i jednym z najbardziej rozpowszechnionych stanów chorobowych. W praktyce klinicznej wielu lekarzy pediatrów powszechne jest odnoszenie wyników pomiaru do norm opracowanych dla populacji dzieci amerykańskich, która istotnie różni się od populacji krajowej i jest znacznie zróżnicowana rasowo. Dlatego podjęto próbę opracowania norm wartości ciśnienia tętniczego dla populacji wieku rozwojowego w Polsce.

Pierwsze wyniki badań projektu OLAF „Opracowanie norm ciśnienia tętniczego dla populacji dzieci i młodzieży w Polsce“ wskazują na częstość występowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat oraz identyfikują ekspozycje na czynniki obessogenne w środowisku szkolnym.

Projekt OLAF prowadzony jest przez Zakład Zdrowia Publicznego (ZZP) Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. Realizację projektu rozpoczęto
w lipcu 2007 roku. Badanie reprezentatywnej próby 17 573 spośród dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym 7-18 lat zostało przeprowadzone w okresie od listopada 2007 roku do listopada 2009 roku.

Projekt badawczy został sfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prezentacja wyników projektu OLAF odbędzie się 31 maja w Centrum Zdrowia Dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH