Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 270 tys. kobiet na świecie, większość z nich to mieszkanki krajów rozwijających się i biednych - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), co roku raka szyjki macicy wykrywa się u prawie 500 tys. kobiet na świecie; a ponad 273 tys. co roku umiera z jego powodu. Rak ten jest uważany za drugi pod względem częstości występowania u kobiet nowotwór złośliwy (również w grupie młodych kobiet, między 15. a 44. rokiem życia).

Według danych WHO z 2007 r., w Polsce rocznie diagnozuje się 4901 przypadków raka szyjki macicy; a 2278 pacjentek umiera z powodu tej choroby (5 dziennie). Rak szyjki jest trzeci pod względem częstości występowania wśród polskich kobiet; a w grupie kobiet młodych, między 15. a 44. rokiem życia, zajmuje drugie miejsce. Pod względem zachorowalności na ten nowotwór, jak i liczby zgonów z jego powodu, Polska plasuje się w czołówce Europy. Główną przyczyną tych niechlubnych statystyk jest fakt, że Polki lekceważą znaczenie badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki - wczesne wykrycie pozwala go skutecznie leczyć.

Dzięki pracom tegorocznego noblisty z medycyny, Niemca Haralda zur Hausena, dziś dostępna jest już szczepionka zmniejszająca ryzyko zachorowania na ten nowotwór, zwłaszcza gdy poda się ją dziewczętom i kobietom przed inicjacją seksualną. Obecnie na polskim rynku dostępne są już dwa preparaty tego rodzaju. Nie są refundowane przez NFZ.

Podstawową profilaktyką w przypadku raka szyjki macicy są przede wszystkim badania cytologiczne. Są one realizowane są w ramach ustanowionego przez Sejm w 2005 r. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Założono, że do 2015 r. w wyniku profilaktyki pierwotnej i wtórnej zachorowalność na nowotwory złośliwe zmniejszy się o 10%. Program zakłada osiągnięcie poziomu 40% wyleczeń chorych na nowotwory złośliwe mężczyzn i 50%wyleczeń u kobiet. Są to wskaźniki zbliżone do osiąganych w państwach Europy Zachodniej. NPZCN zapewnia onkologii polskiej dodatkowe finansowanie poza prowadzonym przez NFZ.

Program walki z rakiem szyjki macicy jest jedną ze składowych NPZCN. Nie jest narodowym, czyli powszechnym, bo, jak podkreśla prof. Bogdan Michalski, śląski konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, o takim możemy mówić wówczas, gdy badaniami profilaktycznymi zostanie objęte, po trzech latach wdrażania, 85 procent populacji kobiet w wieku od 25 do 65 lat. Gdyby dziś wdrożyć taki program, to pierwsze efekty zmniejszenia zachorowalności widoczne byłyby za 30 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH