Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 270 tys. kobiet na świecie, większość z nich to mieszkanki krajów rozwijających się i biednych - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), co roku raka szyjki macicy wykrywa się u prawie 500 tys. kobiet na świecie; a ponad 273 tys. co roku umiera z jego powodu. Rak ten jest uważany za drugi pod względem częstości występowania u kobiet nowotwór złośliwy (również w grupie młodych kobiet, między 15. a 44. rokiem życia).

Według danych WHO z 2007 r., w Polsce rocznie diagnozuje się 4901 przypadków raka szyjki macicy; a 2278 pacjentek umiera z powodu tej choroby (5 dziennie). Rak szyjki jest trzeci pod względem częstości występowania wśród polskich kobiet; a w grupie kobiet młodych, między 15. a 44. rokiem życia, zajmuje drugie miejsce. Pod względem zachorowalności na ten nowotwór, jak i liczby zgonów z jego powodu, Polska plasuje się w czołówce Europy. Główną przyczyną tych niechlubnych statystyk jest fakt, że Polki lekceważą znaczenie badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki - wczesne wykrycie pozwala go skutecznie leczyć.

Dzięki pracom tegorocznego noblisty z medycyny, Niemca Haralda zur Hausena, dziś dostępna jest już szczepionka zmniejszająca ryzyko zachorowania na ten nowotwór, zwłaszcza gdy poda się ją dziewczętom i kobietom przed inicjacją seksualną. Obecnie na polskim rynku dostępne są już dwa preparaty tego rodzaju. Nie są refundowane przez NFZ.

Podstawową profilaktyką w przypadku raka szyjki macicy są przede wszystkim badania cytologiczne. Są one realizowane są w ramach ustanowionego przez Sejm w 2005 r. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Założono, że do 2015 r. w wyniku profilaktyki pierwotnej i wtórnej zachorowalność na nowotwory złośliwe zmniejszy się o 10%. Program zakłada osiągnięcie poziomu 40% wyleczeń chorych na nowotwory złośliwe mężczyzn i 50%wyleczeń u kobiet. Są to wskaźniki zbliżone do osiąganych w państwach Europy Zachodniej. NPZCN zapewnia onkologii polskiej dodatkowe finansowanie poza prowadzonym przez NFZ.

Program walki z rakiem szyjki macicy jest jedną ze składowych NPZCN. Nie jest narodowym, czyli powszechnym, bo, jak podkreśla prof. Bogdan Michalski, śląski konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, o takim możemy mówić wówczas, gdy badaniami profilaktycznymi zostanie objęte, po trzech latach wdrażania, 85 procent populacji kobiet w wieku od 25 do 65 lat. Gdyby dziś wdrożyć taki program, to pierwsze efekty zmniejszenia zachorowalności widoczne byłyby za 30 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH