Identyfikacja ofiar katastrofy: eksperci odczytają "biologiczne dowody osobiste" Profesor Władysław Nasiłowski

W poniedziałek (12 kwietnia) grupa 37 rosyjskich śledczych oraz 45 kryminologów przy udziale polskich ekspertów medycyny sądowej rozpoczęła procedurę identyfikacji ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Minister Ewa Kopacz po wstępnych oględzinach informowała, że 14 ciał jest na tyle dobrze zachowanych, iż identyfikacja może odbyć się bez problemu.

W przypadku kolejnych 20 ofiar identyfikacja, jak podkreślała minister zdrowia, będzie mogła się odbyć dzięki znakom szczególnym. Pozostałe ciała będą identyfikowane za pomocą badań molekularno-genetycznych polegających na porównywaniu próbek DNA.

W niedzielę (11 kwietnia) funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w oparciu o zgodę wydaną przez prokuraturę, docierali do mieszkań części pasażerów samolotu prezydenckiego i zabezpieczali przedmioty osobistego użytku, umożliwiające pozyskanie DNA (np. szczoteczki do zębów, grzebienie) a następie porównanie ich z próbkami DNA pobranymi od ofiar tragedii.

W poniedziałek ABW i Żandarmeria Wojskowa informowały, że udało się zebrać trzy czwarte materiału genetycznego potrzebnego do identyfikacji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Pobrany materiał genetyczny, odpowiednio zabezpieczony, trafił do zakładu anatomii patologicznej w Moskwie. Grzegorz Szymański, szef Centrum Informacyjnego Rządu zapewnił, że pozwoli on na pełną identyfikacją ofiar.

Będzie kilka etapów
Już w niedzielę (11 kwietnia) w doniesieniach medialnych pojawiły się informacje, że identyfikacja zwłok ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu będzie prowadzona metodami medyczno-kryminalistycznymi i molekularno-genetycznymi.

Profesor Władysław Nasiłowski, ekspert i wybitny specjalista medycyny sądowej wyjaśnia, że współczesna nauka potrafi odczytać kod genetyczny zawarty nawet w mikroskopijnych śladach.

– Identyfikacja zwłok następuje w kilku etapach. Najpierw przeprowadzane są badania na poziomie ogólnym, anatomicznym, poprzez pewne szczególne procedury natury kryminalistycznej, aż do badań biomolekularnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Władysław Nasiłowski.

Kod z kubka

Przebadanie próbek DNA, który tworzy genetyczny materiał wszystkich naszych komórek, jest obecnie jedną z najpewniejszych metod ustalenia tożsamości w sytuacji, gdy inne możliwości zawodzą. W dodatku materiał biologiczny może być bardzo zniszczony i bardzo stary. Wystarczają także jego śladowe ilości, nawet pojedyncze komórki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH