IV Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuc

Rak płuc jest wciąż zbyt późno wykrywany, a skuteczność leczenia - niewielka. Dlatego ważne jest ograniczenie palenia i lepsza diagnostyka choroby - podkreślano w piątek (19 listopada) w czasie IV Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuc w Warszawie.

– Co roku na świecie rozpoznaje się 1,35 miliona nowych przypadków raka płuca. W Polsce zapada na tę chorobę około 24 tys. osób rocznie – i podobna ich liczba umiera. Od roku 2007 na raka płuca umiera więcej młodych kobiet niż z powodu raka piersi, co wynika z coraz bardziej popularnego wśród nich palenia papierosów – mówił, przedstawiając trudną sytuację w tym zakresie, prof. Tadeusz Orłowski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej.

Zdaniem prof. Joanny Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, przyczyny wysokiej śmiertelności to przede wszystkim niska świadomość zdrowotna i zaniedbane badania profilaktyczne. Według ekspertów, często możliwości leczenia ogranicza też zbyt późne rozpoznanie – gdy u pacjenta wystąpi już kaszel, krwioplucie czy chudnięcie. Bywa, że lekarz rodzinny kieruje stale kaszlącego chorego na zdjęcie klatki piersiowej dopiero po 2-3 miesiącach bezskutecznego leczenia domniemanego stanu zapalnego za pomocą antybiotyków.

Z przytoczonych przez prof. Orłowskiego danych wynika, że szczególnie dramatyczna jest sytuacja w województwie podlaskim – w roku 2009 w powiatach łomżyńskim i suwalskim żaden z kilkudziesięciu chorych nie mógł być leczony operacyjnie z powodu dużego zaawansowania choroby.

Podobnie było w województwie lubelskim, w powiecie ryckim – na 25 chorych z rakiem płuca żaden nie mógł już być operowany. Tymczasem – zaznaczył specjalista – dla całej Polski odsetek operowanych chorych wynosi około 14 procent, a w województwie zachodnio-pomorskim – nawet 21,9 proc. Ten ostatni przykład dowodzi, jak wiele można osiągnąć dzięki odpowiednim programom edukacyjnym – stwierdził prof. Orłowski.

Leki przeciwnowotworowe nowej generacji – inhibitory kinazy tyrozynowej (TKI) stosowane w leczeniu celowanym pomagają tylko w raku gruczołowym płuca i tylko w przypadku około 10 proc. pacjentów ze specyficzną mutacją genu dla receptora EFGR. Jednak w przypadku tej mutacji korzystnie reaguje na nie od 70 do 80 proc. pacjentów.

Na razie diagnostykę molekularną receptora EFGR wykonuje się u około 500-600 osób rocznie, podczas gdy – jak przekonywali w piątek eksperci – należałoby ich przebadać około 8000. Można by wówczas skutecznie leczyć nowymi lekami około 1000 chorych. Oprócz niewielkiej liczby ośrodków diagnostycznych szersze stosowanie metody ogranicza niewłaściwe pobieranie materiału do badań – ocenili specjaliści.

Jak zauważył dr hab. Rodryg Ramlau z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, koszt leczenia lekami przeciwnowotworowymi nowej generacji sięga 7-8 tys. złotych miesięcznie, ale rośnie jakość życia i maleją koszty opieki nad chorym. Czas przeżycia przedłuża się zaś o kilkanaście miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH