IPZPTP o telefonie zaufania dla cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych

Od dwóch miesięcy nowy telefon zaufania wspiera osoby cierpiące z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich. Pod numerem 801-889-880 można zgłaszać problemy wynikające m.in. z nadmiernego przywiązania do hazardu, internetu (komputera), jedzenia, zakupów, seksu czy pracy.

Telefon został uruchomiony przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (IPZPTP). W ramach tej oferty prowadzone są konsultacje dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich rodzin, rozwijana jest też (i udostępniana) baza informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych.

- Niektóre zachowania należące do codziennego życia nabierają czasem szkodliwego charakteru. Kluczowym problemem jest tu utrata kontroli nad zjawiskiem przynoszącym szkody. Zagrożenie nie jest nowe, ale dopiero od niedawna badania opinii wskazują na rosnącą świadomość społeczeństwa w tym zakresie - powiedział na zorganizowanej we wtorek (29 maja) przez IPZPTP konferencji prof. Jerzy Mellibruda ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Dodał, że coraz większe zrozumienie problemu wykazują politycy, co pozwala na finansowe wsparcie nowych rozwiązań. Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Telefoniczne konsultacje prowadzą doświadczeni specjaliści IPZPTP, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych. Podczas rozmów z dzwoniącymi pomagają określić skalę problemu oraz wspierają ich w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. W razie potrzeby motywują osoby uzależnione do zgłoszenia się na terapię, przekazując informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.

- Bardzo ważna jest bezpośrednia praca z pacjentem, ponieważ badania nie potwierdzają zdolności środków farmakologicznych do samodzielnego udźwignięcia ciężaru terapii - przekonuje prof. Mellibruda.

Telefon czynny jest codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora. Koszt połączenia z telefonów komórkowych - cena za każdą minutę, zależnie od taryfy operatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH