III Polskie Dni Spirometrii: są już znane pierwsze wyniki FOT. Fotolia

Organizowane przez Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP III Polskie Dni Spirometrii odbyły się w dniach 14-19 września na terenie całej Polski. Inicjatywę wsparło 240 placówek medycznych, w których wykonano ok. 6 000 bezpłatnych badań spirometrycznych, a 20% zgłoszonych do badania pacjentów skierowano do dalszej diagnostyki chorób płuc.

Obchody III Polskich Dni Spirometrii miały na celu edukację społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobami dróg oddechowych. Doktor Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, przypominał, że choroby płuc mają ścisły związek z zanieczyszczeniem powietrza, z powodu którego na świecie umiera rocznie 3,7 mln ludzi, a w Polsce nawet 45 tysięcy osób każdego roku.

Zwracał również uwagę na fakt, że nieefektywne diagnozowanie chorób płuc w Polsce stanowi realny problem, który dotyczy ponad 50% chorych na astmę i aż 80% chorych na POChP.

W ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej w placówkach medycznych, które oficjalnie przystąpiły do programu za pośrednictwem strony internetowej Federacji, można było skorzystać z darmowych badań spirometrycznych, które stanowią podstawowe narzędzie diagnozowania chorób płuc. Akcja była ponadto okazją do edukowania Polaków - zarówno poprzez kształcące przekazy medialne, ale również „na miejscu” - w gabinetach.

- Osoby palące tytoń były edukowane jak rzucić palenie, wykonywały test motywacji i test uzależnienia. Dodatkowo, pacjenci z już rozpoznaną astmą i POChP otrzymywali broszury informujące o chorobie i o sposobach skutecznego leczenia - informuje doktor Piotr Dąbrowiecki.

- Akcja przebiegła bardzo sprawnie. 240 placówek medycznych wykonało około 6 000 badań spirometrycznych, co stanowi naprawdę dużą skalę. Co ważne, około 20% pacjentów poddanych spirometrii, dostało skierowanie do dalszej diagnostyki obturacyjnych chorób płuc - dodaje.

Oprócz dużego zaangażowania placówek medycznych, można było zaobserwować dużą aktywność mediów - ogólnopolskich i regionalnych - na polu informowania o inicjatywie, jak również o istocie spirometrii i chorobach płuc. W ciągu tygodnia, na który przypadała akcja, łącznie ukazało się ponad 520 publikacji ją wspierających.

Obecnie wszystkie zarejestrowane placówki raportują szczegółowo przebieg akcji, przesyłają ankiety wraz z wynikami badań spirometrycznych, które zostaną podsumowane i bardziej szczegółowo omówione przy okazji obchodów Światowego Dnia POChP w listopadzie br.

Uzyskane dane pozwolą na zaktualizowanie statystyk dotyczących ryzyka zagrożenia oraz występowania astmy i POChP w Polsce oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na ryzyko wystąpienia obturacyjnych chorób płuc.

Więcej informacji na temat III Polskich Dni Spirometrii - na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH