Aż 23% pacjentów z chorobą nowotworową udczuwających ból o natężeniu umiarkowanym do silnego nie otrzymuje żadnego leczenia przeciwbólowego, a 64% zgłasza, że są okresy, w których ich leki są niewystarczające do kontroli bólu - wynika z danych European Association of Palliative Care (EAPC), jakie zaprezentowano podczas II Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, który w minioną niedzielę (12 października) zakończył się w Wiśle.

- Wielu pacjentów niepotrzebnie cierpi. Taka sytuacja wynika z niedostatecznej wiedzy na temat leczenia bólu, to także skutek zbyt niskiej wyceny świadczeń - uważa dr Jadwiga Pyszkowska, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

WHO uznało należyte uśmierzenie bólu za jedno z podstawowych praw człowieka.

Według specjalistów zajmujących się medycyną paliatywną w kraju, chorzy na nowotwory nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie ze strony lekarzy, gdyż ci obawiają się podawania pacjentom silnych leków opioidowych w przekonaniu, że może to prowadzić do uzależnienia.

- Opioid podany przez lekarza w celach terapeutycznych jest analgetykiem, a nie narkotykiem i nie pełni takiej roli. Dzisiaj już doskonale wiadomo, że u pacjentów leczonych z powodu silnego bólu nowotworowego czy bólu przewlekłego po zlikwidowaniu przyczyny bólu i odstawieniu opioidu nie obserwuje się uzależnienia fizycznego i psychicznego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jadwiga Pyszkowska.

Zbadano ten mechanizm. Jak tłumaczą specjaliści, w mózgu człowieka dotkniętego silnym bólem pojawiają się endogenne substancje, które blokują możliwość podrażnienia struktur dających stany halucynogenne czy euforyczne. Działanie opioidu jest wtedy spożytkowane na zniesienie bólu, a nie na podrażnianie tych sfer w mózgu, które dają efekty odurzające.

Zmiany podejścia wymaga też, zdaniem specjalistów, leczenie bólu pooperacyjnego. W wielu szpitalach nie jest on dostatecznie uśmierzany. Powodem jest brak odrębnego finansowania takiej procedury przez NFZ oraz organizacyjne problemy z tworzeniem szpitalnych zespołów leczenia bólu. Tymczasem przedłużający się i nieleczony ból ostry przedłuża rekonwalescencję chorego i wydłuża okres jego hospitalizacji, może też spowodować powikłania i konieczność ponownego umieszczenia pacjenta w szpitalu.

- Ból pooperacyjny powinien być mierzony i leczony, a poziom jego natężenia zapisywany w karcie szpitalnej tak jak gorączka - uważa prof. Jan Dobrogowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB)

Dzisiaj (13 października) rozpoczyna się ósmy już Europejski Tydzień Walki z Bólem. Jego celem jest zwrócenie uwagi zarówno opinii publicznej jak i pracowników służby zdrowia oraz instytucji rządowych kształtujących politykę zdrowotną na problematykę leczenia bólu - w tym jego skuteczne i bezpieczne uśmierzanie oraz prawo człowieka do życia bez bólu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH