I znowu zabrzmiał refren: "Pacjenci mogą zostać bez podstawowej opieki" Czy od 1 stycznia 2010 roku będą w Polsce przychodnie POZ, które nie przyjmą pacjentów w ramach kontraktów z NFZ?

Federacja Porozumienie Zielonogórskie grozi, że w styczniu 2010 r. pacjenci zostaną pozbawieni dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

To reakcja na zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna. Federacja uważa, iż zarządzenie zawiera nierealny do wykonania zakres świadczeń.

„Federacja Porozumienie Zielonogórskie od czasu rozpoczęcia prac nad Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej niezmiennie, tak do Ministerstwa Zdrowia, jaki i do Narodowego Funduszu Zdrowia, aktywnie zgłaszała postulaty dotyczące konieczności realnego określenia zasad realizacji świadczeń zdrowotnych przez lekarzy POZ i pozostałych profesjonalistów medycznych” – czytamy w komunikacie Porozumienia.

Organizacja nie zauważyła w zarządzeniu swoich „merytorycznych i należycie uargumentowanych postulatów, (...) mających kluczowe znaczenie dla możliwości zapewnienia realizacji świadczeń dla pacjentów”.

Zdaniem Federacji

zarządzenie prezesa NFZ zawiera nierealny do wykonania zakres świadczeń zdrowotnych.

Lekarze stwierdzają, że zawarcie umów na podstawowa opiekę zdrowotną na 2010 r. jest niemożliwe ze względu na:

• sposób ustalenia czasu pracy personelu podstawowej opieki zdrowotnej

• nieuregulowanie kwestii deklaracji, szczepień, dokumentacji medycznej, zmian w podstawie finansowania.

Dodają również, że NFZ nie uwzględnił postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

„Federacja Porozumienie Zielonogórskie zmuszona jest odczytać obecne działania jako świadomą decyzje Pani Minister i przyzwolenie na sytuację, gdzie od styczniu 2010 Polacy zostaną pozbawieni świadczeń medycznych podstawowej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego” – podano w komunikacie.

Porozumienie informuje jednocześnie, że jest otwarte na rozmowy z Ministerstwem Zdrowia.

Przypomnijmy, że Porozumienie Zielonogórskie groźbą odmowy zawierania kontraktów walczyło o uwzględnienie swoich warunków już wcześniej, m.in. w 2006 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH