Hospicjum św. Łazarza: wspólnota chorych i wolontariuszy FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie pomaga ciężko chorym, przede wszystkim umierającym na nowotwory złośliwe. Jak podkreślają jego twórcy, hospicjum nie jest zwykłym miejscem pracy, ale miejscem spotkania ludzi tworzących wraz z chorymi i ich rodzinami wspólnotę.

Idea hospicyjna w Krakowie zrodziła się pod koniec lat siedemdziesiątych wśród członków Synodalnego Zespołu Studyjnego kościoła "Arka Pana" i lekarzy krakowskiego Instytutu Onkologii oraz Szpitala im. S. Żeromskiego w Nowej Hucie.

Synodalny Zespół Studyjny powstał z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego - ówczesnego proboszcza kościoła "Arka Pana" w Nowej Hucie i Haliny Bortnowskiej - redaktor "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". W 1981 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza.

"Misja pełniona przez Hospicjum skierowana jest zarówno do jego pracowników i wolontariuszy, jak i całego społeczeństwa" - piszą o sobie ludzie tworzący Hospicjum.

"W ludziach podejmujących pracę, zarówno wolontariuszach jak i pracownikach etatowych ma ona wyrabiać świadomość, że przełamują pewne tradycje, które należy pielęgnować i przekazywać młodszym współpracownikom, oraz że hospicjum nie jest zwykłym miejscem pracy, ale miejscem spotkania ludzi tworzących wraz z chorymi i ich rodzinami wzajemnie wspierającą się wspólnotę" - tłumaczą twórcy Hospicjum św. Łazarza.

Placówka działa na rzecz poprawy jakości życia chorych, aktywizuje ich, mimo postępu choroby, pomaga, by ostatni okres życia chorego był jak najbardziej godny oraz wspiera rodziny i przyjaciół w ich wysiłku towarzyszenia tym, którzy zbliżają się do kresu życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH