Problemy hospicjów są coraz częściej podnoszone. Brakuje w nich dostatecznej liczby wolontariuszy i lekarzy, a środki z NFZ tylko częściowo wystarczają na ich utrzymanie. Eksperci domagają się zmian w przepisach dotyczących standardów opieki w hospicjach.

W tym roku NFZ przeznaczy na opiekę długoterminową 1,07 mld zł. Tylko część z tych, bo 279 mln zł trafia do hospicjów, bo z tej puli finansowane są też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne. Starzejące się społeczeństwo i wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory powoduje, że ich potrzeby są zdecydowanie większe.

Hospicja utrzymują się głównie z pieniędzy NFZ. Za każdego chorego otrzymują określoną stawkę, tzw. osobodzień. Ten jest różny w zależności od województwa. Wynosi:
• od 150 zł w woj. podkarpackim
• do 220 zł w woj. zachodniopomorskim za osobę dorosłą przebywającą w hospicjum stacjonarnym.
W przypadku dzieci kwota jest jeszcze niższa. We wszystkich przypadkach nie pokrywa jednak w całości kosztów opieki nad pacjentem.

Rafał Ciupiński z Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci wylicza na łamach Dziennika Gazety Prawnej, że ich ośrodek otrzymuje 70 zł na jedno dziecko, co pozwala pokryć około połowę rzeczywistych miesięcznych kosztów. Dodaje, że placówka ma ustalony przez NFZ limit przyjęć dla 25 dzieci, ale w rzeczywistości pod jej opieką znajduje się 45 pacjentów i dla części z nich finansuje zakup leków. Hospicjum nie odmawia nikomu pomocy, okresowo na 2–3 miesiące, wypisując dzieci znajdujące się w lżejszym stanie.

Zdaniem Jadwigi Pyszkowskiej prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej urzędnicy NFZ nie rozumieją, na czym polegają świadczenia opieki paliatywnej.

– Są to wysokospecjalistyczne procedury. Oczywiście kosztowne, ale im pacjenci znajdują się w cięższym, bliskim śmierci stanie, tym ich leczenie, a właściwie uśmierzanie bólu jest kosztowniejsze – mówi Jadwiga Pyszkowska.

Podobnie uważa Jolanta Stokłosa prezes Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego. Ocenia, że przy obecnym poziomie kontraktów z NFZ żadne hospicjum nie jest w stanie zapewnić wszechstronnej, całościowej opieki nad pacjentem realizowanej przez kilkuosobowy zespół hospicyjny.

Zdaniem Jadwigi Pyszkowskiej NFZ nie powinien też różnicować stawek ze względu na to, czy pacjent jest dzieckiem czy dorosłym lub czy został umieszczony w hospicjum stacjonarnym czy oddziale medycyny paliatywnej w szpitalach.

Osoby prowadzące hospicja i eksperci medycyny paliatywnej chcą wprowadzenia zmian w przepisach regulujących działalność zakładów paliatywno-hospicyjnych. Zawarte są one w rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. nr 139, poz. 1138).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH