Hiszpania jako drugi po Wielkiej Brytanii kraj dopuszczają selekcję zarodków w celu wyeliminowania ryzyka nowotworu w dalszym życiu dzieci. Zgodę na zastosowanie tego rozwiązania uzyskały już dwie pary, informuje Polska Agencja Prasowa.

– Hiszpańskie władze medyczne zezwoliły po raz pierwszy na dokonanie przy zastosowaniu techniki sztucznego zapłodnienia selekcji zarodków, by wyeliminować ryzyko raka u dzieci – podały wczoraj hiszpańskie media.

Narodowa Komisja do spraw Reprodukcji Wspomaganej zezwoliła na zastosowanie tego typu selekcji dwóm parom.

W pierwszym przypadku chodzi o eliminację ryzyka mutacji genetycznej, która zwiększa u kobiet do 80 proc. ryzyko wystąpienia raka piersi. Druga zaś pomoże w uniknięciu ryzyka raka tarczycy, prawdopodobnego z powodu genów rodziców.

– Nie chodzi już o zezwolenie na selekcję zarodków, by wyeliminować gen powodujący chorobę ze stuprocentowym prawdopodobieństwem, tak jak to było do tej pory. Chodzi o uniknięcie prawdopodobieństwa, które w tych wypadkach jest bardzo wysokie – czytamy w hiszpańskim dzienniku „El Pais”.

Jako pierwsza takie rozwiązanie eliminowania zagrożenia zastosowała Wielka Brytania. W jednej z londyńskich klinik urodziła się dziewczynka, którą w gazie zarodka poddano badaniom genetycznym, które miały wyeliminować ryzyko dziedziczenia genów, które wywołują raka piersi i kobiecych narządów płciowych. Zastosowana została diagnostyka przedimplantacyjna, którą do tej pory w Wielkiej Brytanii stosowano do wykrywania mukowiscydozy i choroby Huntingtona.

Do badań wykorzystywano 11 embrionów otrzymanych w wyniku sztucznego zapłodnienia, pobierając od każdego z nich w trzecim dniu życia po jednej komórce. Sześć z nich posiadało wadliwy gen. Dwa embriony z prawidłową budową genu implantowano w organizmie matki, po czym jeden z nich rozwinął się w prawidłową ciążę, informuje PAP.

Działanie w obu krajach spotyka się z falą niezadowolenia i protestów w ingerowanie życia płodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH