PAP/Rynek Zdrowia | 04-05-2009 12:04

Hiszpania: kraj europejski o największej liczbie zachorowań na grypę A

WHO poinformowała, że na świecie wykryto już 985 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1, z czego 26 osób zmarło.

Najwięcej przypadków grypy A/H1N1 stwierdzono w Meksyku - 590, w tym 25 zgonów - oraz w Stanach Zjednoczonych - 226, w tym jeden zgon.

Grypa A/H1N1 przeniknęła już do 20 państw - oprócz Meksyku i USA także do Kanady (85 przypadków), Hiszpanii (40), Wielkiej Brytanii (15), Niemiec (8), Nowej Zelandii (4), Izraela (3), Francji (2), Salwadoru (2) oraz Austrii, Holandii, Szwajcarii, Chin (Hongkongu), Danii, Korei Południowej, Kostaryki, Irlandii, Włoch i Kolumbii (po 1).

We Francji stwierdzono dwa nowe zachorowania na grypę A/H1N1, co zwiększa liczbę przypadków w tym kraju do czterech - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Francji Roselyne Bachelot. Obie osoby zachorowały po powrocie z Meksyku i przebywają obecnie w szpitalu. W ostatni weekend władze Francji wprowadziły nowe środki mające zapobiec zarażeniom małych dzieci. Pracujące z dziećmi osoby powracające z Meksyku będą proszone o wzięcie tygodnia wolnego. Poza tym dzieci poniżej roku życia, które przyjechały z Meksyku, będą musiały zostać odseparowane przez rodziców na tydzień od innych dzieci.

Ponadto, wszystkie loty z Meksyku na lotnisko de Gaulle'a w Paryżu będą tymczasowo przyjmowane w specjalnym terminalu. Również w Hiszpanii wzrosła liczba zachorowań na grypę A/H1N. Jak poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia chorują już 44 osoby. Według resortu cztery nowe przypadki zdiagnozowano u osób w Aragonii i Katalonii (północny wschód Hiszpanii). Wszystkie te osoby już wyszły ze szpitala. W sumie 38 spośród 44 osób zarażonych wirusem A/H1N1 wypisano ze szpitali. Na obserwacji znajduje się kolejne 67 osób. Hiszpania jest krajem europejskim o największej licznie zachorowań na nową grypę.