Hepatolodzy: już potrafimy skutecznie leczyć chorych z HCV, to przełom Do części zakażeń wirusem HCV dochodzi w ochronie zdrowia, Fot. Fotolia

Mamy polski dowód na niemal 100 proc. skuteczność nowoczesnych leków bezinterferonowych w leczeniu WZW C. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych. Kiedy u nas?

Prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV przyznaje, że obserwujemy ogromny postęp w możliwościach terapii w przewlekłym zakażeniu wątroby wywołanym wirusem C.

- Sukcesem kilka lat temu była możliwość wyleczenia co drugiego pacjenta. Obecnie jesteśmy w stanie wyleczyć całą populację tych chorych, niezależnie od genotypu czy stadium choroby - podkreśla.

Jednak dodaje: - Z tym, że my ich leczyć nie możemy, bo nowoczesne leki w kraju nie są refundowane.

Polskie dowody
Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego przedstawił wyniki Polskiego badania Amber, którym objęto 159 pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C leczonych za pomocą nowoczesnych terapii bez interferonu.

- To, co możemy dziś pokazać, to prawdziwy przełom w leczeniu chorych - podkreśla prof. Flisiak.

Jak wyjaśniał, 44 proc. chorych objętych programem wykazywało całkowity brak odpowiedzi na wcześniejsze leczenie. Całą grupę tworzą najcięższe przypadki pacjentów leczonych w polskich klinikach.

Już po dobie leczenia u wspomnianych pacjentów widoczne były zauważalne efekty leczenia, a po 4 tyg. 60 proc. z nich miało niewykrywalną wiremię.

- Obecnie terapię zakończyło 72 pacjentów. Poza dwoma przypadkami chorych, którzy z różnych powodów musieli zakończyć wcześniej leczenie, u pozostałych wirus jest niewykrywalny - mówi prof. Flisiak i zaznacza, że taki efekt można uzyskać u większości polskich pacjentów już po 12 tyg. innowacyjnego leczenia. 

Specjaliści sądzą, że dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych.

- Co więcej, nie tylko możemy wyleczyć chorych, ale i pozbyć się źródeł zakażenia dla kolejnych potencjalnych osób - podkreśla prof. Halota.

Mają Węgrzy, mają Czesi...
Eksperci zwracają uwagę, że część chorych w kraju może jednak nie doczekać się na nowe leki.

- Trzeba pamiętać, że w przypadku zakażeń HCV, kilkanaście miesięcy zwłoki w skutecznym leczeniu może doprowadzić do rozwoju choroba do stadium, w którym zmiany będą nieodwracalne. Chory może w tym czasie nawet umrzeć - zaznacza prof. Flisiak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH