Hematologia: są pieniądze na przeszczepy, trudniej o czas Urszula Jaworska była pierwszą pacjentką w Polsce, której z powodzeniem 12 lat temu przeszczepiono szpik od dawcy niespokrewnionego. Na zdjęciu z prof. Jerzym Hołowieckim, który wraz z zespołem przeprowadził tamten zabieg.

Polska hematologia stała się, podobnie jak cała krajowa transplantologia, tym obszarem medycyny, w którym nie brakuje pieniędzy na przeprowadzanie procedur przeszczepiania. Problemem, podobnie jak w przypadku przeszczepień narządów unaczynionych, pozostaje natomiast niedostatek dawców i kwestie organizacji procedur.

W Polsce, jak przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii, wykonuje się o połowę mniej przeszczepień szpiku niż w krajach rozwiniętych.

– W naszej klinice nie ma kolejek pacjentów z powodów innych niż ten wynikający z oczekiwania na dobór dawcy – mówi prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podobnie jest w Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu, kierowanym przez prof. Andrzeja Lange. Obie kliniki są tzw. ośrodkami referencyjnymi, w których przeszczepia się chorych z całej Polski i wykonuje najwięcej najtrudniejszych przeszczepień – od dawców niespokrewnionych.

– W tym roku zaplanowaliśmy 50 zabiegów przeszczepienia od niespokrewnionych dawców. Jesteśmy do tego przygotowani pod każdym względem. Zabiegamy natomiast, by Ministerstwo Zdrowia zwiększyło nam pulę limitu wykonywania tych zabiegów, którą okrojono nam do połowy – mówi prof. Kyrcz-Krzemień.

Prof. Wiesław Jędrzejczak uważa, że nie będzie obcięcia środków na przeszczepy: – Przypuszczam, że chodzi o to, iż według założeń ministerstwa przeszczepienia szpiku przechodzą od lipca do finansowania przez NFZ. Pierwszych sześć miesięcy stanowi połowę roku, siłą rzeczy więc kontrakt jest na pół roku.

Polski rejestr
W minionym roku w kraju wykonano 133 zabiegi alogenicznego przeszczepienia komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych oraz 151 od dawców spokrewnionych. Jak podaje Biuletyn Poltransplantu, spośród biorców przeszczepów od dawcy niespokrewnionego 28 pacjentów otrzymało przeszczep od dawców pochodzących z rejestrów polskich.

Polscy dawcy szpiku stanowią średnio tylko 21 proc. dawców niespokrewnionych, ale liczba ta rośnie. – Jest to bardzo istotne od strony ekonomicznej ponieważ koszt uzyskania szpiku do transplantacji od polskiego dawcy jest zdecydowanie mniejszy niż od dawcy zagranicznego – mówi doc. Jerzy Wojnar, zastępca kierownika Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH