Hematologia: katowicka klinika na trzecim miejscu w Europie

Klinika Hematologii w Katowicach jest trzecim ośrodkiem tego profilu w Europie pod względem liczby przeszczepień - wynika z opublikowanego Raportu Specjalnego Europejskiej Grupy ds. Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT).

Raport dotyczył aktywności przeszczepowej ośrodków EBMT w 2009 r. 624 ośrodki z 43 krajów wykonały łącznie 31 322 przeszczepy komórek krwiotwórczych.

W tej elitarnej grupie trzecim ośrodkiem wykonującym najwięcej przeszczepów w Europie – po Instytucie Leczenia Raka Paolli-Calmettes w Marsylii i Klinice Uniwersyteckiej w Heidelbergu – okazała się katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ośrodkiem kieruje śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień. Pod jej kierownictwem w katowickiej Klinice w 2009 r. wykonano ok. 200 przeszczepów. Podobny wynik klinika uzyskała w minionym roku.

– W historii polskiej transplantologii polski ośrodek nie znalazł się nigdy tak wysoko w rankingu. To dla nas wyróżnienie, ale i wyzwanie, bo czujemy na plecach oddech innych świetnych ośrodków – tuż za nami uplasowały się placówki w Essen i Dreźnie – powiedziała PAP prof. Kyrcz-Krzemień.

Mimo iż Polska została w raporcie zaklasyfikowana do grupy krajów o średnim dochodzie narodowym, w których wykonuje się mniej przeszczepów, aktywność katowickiego ośrodka wyprzedziła wiele liczących się, renomowanych klinik europejskich z krajów o wysokim dochodzie. Ma to istotne znaczenie dla chorych, gdyż –  jak dowodzą badania naukowe EBMT –  ośrodki wykonujące dużą liczbę przeszczepów robią to najlepiej i osiągają najlepsze wyniki.

W katowickim ośrodku dokonuje się połowy najtrudniejszych zabiegów przeszczepienia szpiku od dawców niespokrewnionych wykonywanych w całej Polsce.

W sumie klinika wykonała dotychczas 2320 przeszczepów komórek krwiotwórczych (w tym szpiku). Najstarszy pacjent, któremu przeszczepiono komórki od dawcy niespokrewnionego, miał 65 lat. – Wiadomo, że jeśli nikt nie podejmuje się leczenia jakiegoś trudnego przypadku, zrobią to Katowice – zauważyła Kyrcz-Krzemień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH