HIV w Polsce: młodzież niewiele wie o chorobach przenoszonych drogą płciową FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Do 2030 r. liczba nowych zakażeń wirusem HIV na świecie wśród nastolatków wzrośnie o niemal o 60 proc. - ostrzega UNICEF. W Polsce wśród nowych zakażonych także przeważają bardzo młodzi ludzie. Eksperci przyznają, że to konsekwencja zaniedbanej edukacji seksualnej.

Wnioski z najnowszego raportu UNICEF „For Every Child, End AIDS” wskazują, że jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte, to liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków w 2030 r. wzrośnie z obecnych 250 000 do niemal 400 000 rocznie.

Jest dostęp do leczenia, ale nadal mamy problem
Chociaż na świecie dokonał się ogromny postępu w działaniach na rzecz wyeliminowania AIDS, to walka z tą chorobą jest daleka od zakończenia, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Z danych UNICEF wynika, że co dwie minuty jeden nastolatek zostanie zakażony wirusem HIV.

AIDS jest też jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród nastolatków na świecie. W 2015 r. na AIDS zmarło 41 000 osób w wieku od 10 do 19 lat. Polscy specjaliści także biją na alarm.

- HIV/AIDS wcale nie odeszły do lamusa, chociaż w świadomości społecznej wydaje się, że ten problem już nie istnieje. A jednak w kraju w szybkim tempie rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Co roku liczba zakażeń rośnie o 13 proc. A co najbardziej niebezpieczne, aż 70 proc. osób żyjących z HIV nie wie, że są nosicielami - ostrzegają eksperci.

Rośnie liczby zachorowań wśród młodych ludzi
Jak podkreślają, w kraju mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS (brak jakichkolwiek ograniczeń finansowych) . Problemem jest wzrost liczby osób zakażonych HIV. W 2016 r. liczba zarejestrowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła 20 tysięcy.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że w ostatnich latach zakażenia wirusem w Polsce dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi.

Wzrost liczby zakażeń wykrywanych w grupie wiekowej 20-29 lat wskazuje, że młodzi ludzie za mało wiedzą o HIV i niezbyt często tę wiedzę stosują. Niemal 40 proc. osób, które rozpoczęły życie seksualne, uprawiało seks niezabezpieczony prezerwatywą, po spożyciu alkoholu, a co piąta seks z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

Aby skutecznie zapobiegać
nowym zakażeniom chorobami przenoszonymi w trakcie kontaktów seksualnych wśród nastolatków konieczna jest kompleksowa edukacja - mówiła nam niedawno prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH