MSX/Rynek Zdrowia | 23-10-2012 08:36

HCV: będą rekomendacje na lata 2013-2014?

Polska pilnie potrzebuje programu ws. zakażeń HCV - twierdzą eksperci z Instytutu Ochrony Zdrowia. Przygotowane przez nich rekomendacje na lata 2013-2014, dotyczące prewencji i leczenia zostaną przedstawione we wtorek (23 października) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Jak twierdzi Maciej Bogucki, prezes Instytutu, rekomendacje zostały oparte na trzech filarach: prewencji nowych zakażeń, zapobieganiu odległym następstwom WZW typu C i eliminacji istniejących zakażeń.

Według szacunków w Polsce jest 730 tys. osób, które miały styczność z wirusem HCV i w związku z tym w ich krwi występują przeciwciała anty-HCV. Z tej grupy blisko co trzecia osoba ma aktywną wiremię i powinna podlegać leczeniu. Zdecydowana większość z nich jeszcze nie wie o swojej chorobie.

- Od uruchomienia diagnostyki wirusa HCV w Polsce, przeciwciała anty-HCV wykryto tylko u ok. 50 tys. osób. Dlatego u nawet ponad 200 tys. Polaków aktualnie rozwija się choroba, zagrażająca życiu ich samych oraz ich bliskich, ale o tym nie wiedzą - mówi Bogucki.

W krajach UE szerzenie się HCV jest najczęściej związane z dożylnym zażywaniem narkotyków. Znacznie rzadziej źródłem zakażenia są kontakty seksualne czy drogą łożyskową - matka-dziecko. Dzięki odpowiednim procedurom w znacznym stopniu spadło ryzyko zakażenia w czasie transfuzji krwi oraz ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych.

- Niestety w Polsce "odmedyczne" zakażenia HCV są prawdopodobnie nadal dominujące. Eksperci szacują, że stanowią nawet 80 proc. nowych przypadków - mówi M. Bogucki. Jego zdaniem, tym bardziej osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemu ochrony zdrowia powinny czuć się w pełni odpowiedzialne za wyleczenie chorych.

Wielu zakażeń można byłoby uniknąć, gdyby chorzy byli świadomi zakażenia i uprzedzili o nim personel medyczny. Zakażenia HCV są jednak wykrywane w niewielkim stopniu. Badania krwi w tym kierunku wykonuje się sporadycznie - głownie krwiodawcom lub osobom z objawami chorej wątroby. Dlatego wirusa wykrywa się zwykle u pacjentów w wieku 30-50 lat - ze średnio zaawansowaną lub zaawansowaną chorobą.

Zdaniem ekspertów niezwykle ważne jest wprowadzenie programu badań przesiewowych finansowanych przez NFZ, obejmujących 1 mln pacjentów rocznie. Najlepiej zorganizować go w systemie szpitalnym, szczególnie wśród pacjentów oddziałów zabiegowych. - W ten sposób wykryjemy ok. 7 tys. chorych zakażonych wirusem HCV rocznie - uważa Bogucki. Dodatkowo ustanowienie przez Fundusz rejestru służącego do ewidencji przypadków zakażenia wirusem HCV pozwoliłoby wyłonić przypadki niepotwierdzone i potwierdzone.

W zakresie eliminacji istniejących zakażeń konieczne jest leczenie 3,5 tys. pacjentów rocznie terapią dwulekową i ok. 1 tys. bardziej skuteczną, ale droższą, terapią trójlekową.Wdrożenie powyższej strategii wymaga wzrostu nakładów ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia o ok. 75 mln zł w 2013 roku oraz 135 mln zł w roku 2014.

- Obecnie koszty diagnostyki i terapii HCV w Polsce wynoszą ok. 130 mln zł. Jednak bez tego programu koszty społeczne, systemu ochrony zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych (w formie absencji w pracy, rent) - będą znacznie wyższe - podsumowuje Bogucki.