HCC 2017: trendy w rozwoju diagnostyki obrazowej i radiologii Podczas sesji "Diagnostyka obrazowa" na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych; FOT. PTWP

- Najbardziej dynamicznie rozwijające się obecnie obszary radiologii to radiologia zabiegowa, zwłaszcza w dziedzinie onkologii, oraz informatyka - mówił podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

Klasyczny schemat radiologii, pomimo upływu 122 lat od odkrycia promieni rentgenowskich, pozostał taki sam. Lampa rentgenowska, pacjent i kaseta z błoną, jej obróbka fotochemiczna. Dynamicznie natomiast rozwija się cyfryzacja tego procesu.

Jak podkreślał prof. Urbanik, techniką, która królowała w klasycznej radiologii i kwitła do czasu tomografii komputerowej była tomografia rentgenowska. Później zanikła. Obecnie pojawiła się w wersji cyfrowej, jako tomosynteza, która rozwijana jest dynamicznie w mammografii, diagnostyce kości i klatki piersiowej. Kolejną rozwijaną techniką jest radiografia podwójnej energii, nazywana także spektralną.

Techniką obrazowania, która staje narzędziem „codziennego użytku” jest ultrasonografia. Za jej powszechnym wykorzystaniem stoi brak promieniowania jonizującego i miniaturyzacja. Dzisiaj to niewielkie urządzenia, z których obraz można przesyłać na chociażby tablet czy smartfon.

- Te mobilne urządzenia można wykorzystywać tylko w określonym zakresie, ale w przypadkach ostrych są bardzo przydatne. Ultrasonografy są dzisiaj na wyposażeniu coraz większej liczby karetek, samolotów, w wyprawach wysokogórskich, na polu walki - wyliczał prof. Urbanik.

- Są także nieocenione w przypadku masowych katastrof humanitarnych. Po trzęsieniu ziemi w Katmandu ze sprzętu diagnostycznego działały tylko ultrasonografy zasilane ogniwami słonecznymi - przypominał, dodając, że wkrótce te urządzenia staną się tak powszechne jak stetoskop.

W ultrasonografii nową, rozwijaną metodą jest elastografia - uciskanie fizyczne badanego obiektu, aby zobaczyć jego strukturę, albo wysyłanie dodatkowej wiązki, aby zobaczyć jak wygląda gęstościowa struktura określonego narządu. To daje pojęcie o charakterze zmian. Inną rozwijaną techniką jest ta z wykorzystaniem środków kontrastujących.

Dziedziną, która zmieniła najbardziej radiologię jest tomografia komputerowa. Pozwoliła na zwiększenie możliwości różnicowania tkanek, dodała też kolejny wymiar - z plasterków przekroju poprzecznego umożliwia tworzenie dowolnych rekonstrukcji wielopłaszczyznowych, a także trójwymiarowych.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wprowadzono także technologię endoskopii wirtualnej, pozwalającej oglądać określoną przestrzeń wewnątrz organizmu - jelit, drzewa oskrzelowego, ucha środkowego - jakby włożony został tam endoskop jedynie na podstawie zebranych danych obrazowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH