Guzy neuroendokrynne potrafimy leczyć zgodnie z najlepszymi standardami Prof. Beata Kos-Kudła. Fot. archiwum

W UCK w Katowicach działa centrum leczenia nowotworów neuroendokrynnych o najwyższej referencyjności. Klinka opiekuje się ponad 700 chorymi z całego kraju z tymi rzadkimi nowotworami - mówi nam prof. Beata Kos-Kudła, kierująca oddziałem endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

RZ: - Kierowany przez Panią oddział posiada tytuł europejskiego "Centrum doskonałości w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych". Co oznacza ten tytuł?
Prof. Beata Kos-Kudła: - Klinika Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ŚUM w Katowicach od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów neuroendokrynnych.
Uzyskanie tytułu europejskiego "Centrum doskonałości w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych" (Center of Excellence) jest nobilitacją dla medycyny śląskiej, szczególnie dla naszego szpitala i uniwersytetu.

Oddział jest jedynym w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej centrum leczenia nowotworów neuroendokrynnych o najwyższej referencyjności, który przeszedł z najwyższymi ocenami wszystkie audyty europejskie.

Opiekujemy się ponad 700 chorymi z całego kraju z tymi rzadkimi nowotworami. Niestety, nie otrzymujemy dodatkowych funduszy na diagnostykę i leczenie, co sprawia, że musimy przyjmować zdecydowanie mniej chorych z zaburzeniami hormonalnymi, co niewątpliwie odbywa się ze stratą dla innych pacjentów endokrynologicznych.

RZ: - W październiku odbyła się w Katowicach VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych". Specjaliści spotkali się po opublikowaniu nowych zaleceń dotyczących nowotworów neuroendokrynnych układu pokarmowego (GEP NEN) i płuc. Co nowego wnoszą te zalecenia w podejściu do diagnostyki i leczenia wspomnianych nowotworów?
- W leczeniu tych nowotworów mamy dużo nowych możliwości. Toczy się nadal wiele nowych randomizowanych badań klinicznych.

Większość prowadzonych badań, których wyniki częściowo już znamy, dotyczą łączenia różnych rodzajów leków. W trakcie badań jest również ustalenie właściwej sekwencji stosowanych terapii. Skupiamy się też na łączeniu różnych metod leczenia, np. terapii izotopowej z tzw. terapiami lokoregionalnymi wątroby, czy z nowoczesną chemioterapią lub innymi terapiami celowanymi.

Nowe podejście do leczenia chirurgicznego jest również przedmiotem dyskusji ekspertów zajmujących się tą tematyką - szczególnie kwestie wykonywania zabiegów chirurgicznych nawet w okresie znacznego zaawansowania choroby, które w innych nowotworach nie mogłyby być przeprowadzone. 

- Jakie wnioski płyną z niedawno zakończonych badań?
- Ważną wiadomością z zakończonych badań jest ta, że wiele ze stosowanych w tych nowotworach leków, np. leków hormonalnych, jakimi są analogi somatostatyny, wykazuje nie tylko działanie zmniejszające objawy hormonalnie czynnych guzów, ale również ma działanie antyproliferacyjne, czyli zapobiegające rozrostowi guza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH