Grypa w Polsce: "ferie" w kilku szkołach, raporty spływają, apteki zarabiają Dyrektorzy szkół, za zgodą kuratoriów oświaty, zamykają niektóre szkoły.

Zachorowania na grypę, w tym A/H1N1, nie schodzą z czołówek serwisów informacyjnych, choć oficjalnie epidemii nie ogłoszono. Na oddziale intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim leży pod respiratorem 29-letni mieszkaniec Sulęcina. Jego stan jest ciężki...

Niestety, nadal nie ma poprawy w przypadku chorego na grypę A/H1N1 księdza, który - także w gorzowskiej lecznicy - od kilku dni walczy o życie. Do 19 listopada w Polsce potwierdzono 344 przypadki nowej grypy.

W szpitalu w Lesznie przebywa 22-letnia mieszkanka Wschowy. Kobieta niedawno urodziła przez cesarskie cięcie. Stan pacjentki jest stabilny, a życiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo. Na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach trafiła 5-letnia dziewczynka z objawami zarażenia wirusem A/H1N1. Jej stan jest ciężki. Osoby z podejrzeniem nowej grypy hospitalizowano także m.in. w Szczecinie, Kielcach, Warszawie, Poznaniu. Dyrektorzy szkół, za zgodą kuratoriów oświaty, zamykają niektóre szkoły.

W Polsce potwierdzono dotychczas 344 przypadki A/H1N1. Na czwartkowej (19 listopada) konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia poinformowano, że do tej pory stwierdzono cztery zgony osób zakażonych tym wirusem, ale lekarze nie wiążą ich bezpośrednio z A/H1N1.

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła, 644 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym - są to osoby, które miały styczność z chorymi na nową grypę, m.in. personel medyczny.

Według danych statystycznych, zwiększyła się liczba - rejestrowanych jako powikłania pogrypowe - zapaleń płuc; jest to ok. 13 tys. przypadków wobec ok. 8 tys. w podobnych okresach lat ubiegłych.

Nowe zalecenia dla lekarzy rodzinnych

W podłódzkiej miejscowości Chechło II podjęto decyzję o zamknięciu szkoły podstawowej – w środę (18 listopada) nie było tam aż 64 proc. dzieci. We wtorek (17 listopada) zamknięto pierwszą szkołę w Łodzi na Chojnach. Na zajęcia nie przyszedł ani jeden uczeń.

Do piątku odwołano lekcje w Szkole Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie (powiat tarnowski). Na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało tam ponad 70 proc. uczniów. 18 listopada zajęcia zawieszono w Lipniku i w Paleśnicy, w województwie małopolskim.
– Przed podjęciem decyzji o zamknięciu szkoły dyrekcja skontaktowała się z lekarzem rodzinnym. Sugerował przerwanie nauki, by choroba dalej się nie rozprzestrzeniała.

Według Renaty Opieli, rzeczniczki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie sytuacja w zachodniopomorskich szkołach i przedszkolach nie jest jeszcze niepokojąca. W drugim tygodniu listopada (dane z 12 listopada) absencję powyżej 20 proc. zanotowano w 20 podstawówkach (to niewiele ponad 4 proc. szkół), 16 gimnazjach (7 proc.) oraz 16 szkołach ponadgimnazjalnych (8 proc.) na terenie województwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH