Rzecznika Praw Dziecka zaniepokoiły dane Państwowego Instytutu Higieny z których wynika, że w ostatnich dniach października zapadalność na grypę wyraźnie wzrosła i była dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej.

Zwrócił się więc do minister zdrowia z prośbą o informacje na temat dynamiki wzrostu zakażeń wśród dzieci i młodzieży i prognozy rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Marka Michalaka interesuje przede wszystkim, czy „w związku z sytuacją zagrożenia uruchomiono procedury współpracy między służbami epidemiologicznymi a szkołami, przedszkolami i placówkami wychowawczymi służące szybkiemu rozwiązywaniu mogących pojawić się problemów i w czyjej gestii leży koordynacja tych działań”.

Chodzi mu m.in. o sytuacje, w których trzeba będzie przeprowadzać kontrole stanu sanitarnego szkoły i wydawać doraźne zalecenia, podejmować decyzje o zamknięciu szkoły, zbadać dziecko podczas nieobecności rodzica etc.

Już w sierpniu rzecznik zwracał się w tej sprawie do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall. Przypominał m.in. o konieczności zapewnienia uczniom dostępu do ciepłej wody i mydła, po tym jak kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazała, że w wielu szkołach jest z tym problem.

Jak podkreśla GIS, miejscem, w którym choroby szerzące się drogą kropelkową (m.in. grypa) mogą przenosić się szczególnie łatwo, jest szkoła. Dlatego inspektorzy sanitarni zalecają, by każda placówka przeprowadzała cykliczną edukację rodziców, uczniów oraz personelu odnośnie grypy. Szkoły powinny też zachęcać do szczepień przeciw tej chorobie.

4 listopada GIS wydał decyzję zobowiązującą szkoły do zgłaszania informacji o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc. Raportowanie będzie odbywało się raz w tygodniu, w poniedziałki. Szkoły powinny je przeprowadzać w porozumieniu z kuratoriami oświaty.

W porównaniu z jesienią ubiegłego roku w Polsce wzrosła liczba zachorowań na grypę. Eksperci apelują o częste mycie rąk - najprostszy, skuteczny sposób uniknięcia zarażenia się grypą. Do tej pory w Polsce potwierdzono 193 przypadki grypy A/H1N1.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH