Główny inspektor sanitarny uważa, że w tej chwili A/H1N1 może być leczona w domu. Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii również.

– Mamy w Polsce już ponad 100 przypadków wirusa tej grypy i mają one z reguły bardzo łagodny przebieg. W związku z tym można leczyć je w warunkach domowych - mówi Andrzej Wojtyła. –Nie ma w tej chwili uzasadnienia, żeby wszystkie przypadki podejrzenia zachorowania na grypę A/H1N1 obciążały szpitale, które mają obciążać przypadki, wymagające hospitalizacji ze względu na ciężki przebieg choroby.

Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii twierdzi, że jak dotąd nie ma żadnych przesłanek, że nowa grypa szerzy się u nas w populacji.

– Wyłapujemy tylko przypadki zawleczone z innych krajów. Kiedy jednak grypa zacznie się szerzyć w populacji, będzie większy problem.

– Czy zagrożenie nową grypą jest porównywalne z zagrożeniem grypą sezonową? – portal rynekzdrowia pl zapytał prof. Zielińskiego.

– Nie ma danych świadczących o tym, że A/H1N1 jest większym zagrożeniem niż grypa sezonowa. Różne instytuty badawcze przeprowadzają badania, ale żadne z nich jednoznacznie nie odpowiadają na to pytanie. Dane z Teksasu świadczyły o niezbyt dużym zagrożeniu epidemiologicznym, ale były też informacje z Meksyku, mówiące o krwiotocznym zapaleniu płuc i zgonach - Anglicy robili badania w Meksyku i okazało się, że choroba jest nieco cięższa niż grypa sezonowa – wyjaśnia prof. Zieliński, ale dodaje, że teraz przychodzą wynika badań z Holandii, z których z kolei wynika, że jest to grypa bardzo podobna do sezonowej...

Jak będzie, to się okaże. Nic nie zastąpi profilaktyki. Elżbieta Wąsowicz z Polskiej Organizacji Turystyki zapewnia, że w związku z wakacyjnym wzmożonym ruchem turystycznym, zostały podjęte przez organizacje i firmy turystyczne kroki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się wirusa. Stosowne instrukcje trafiły podległych jednostek.

Nie przygotowano natomiast listy zamkniętej krajów, do których nie organizuje się  wyjazdów. Pozostawiono wybór turystom, którzy sami powinni decydować o wyborze kierunku podróży, np. do Meksyku, gdzie zagrożenie tą chorobą jest największe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH