Gruźlica: sanepid zmusza do leczenia, ale czy skutecznie?

Na polecenie inspektorów sanitarnych osoby chore na gruźlicę prątkującą lub podejrzane o prątkowanie muszą stawić się do szpitala lub specjalistycznej przychodni chorób płuc. Przykładowo, w województwie łódzkim od początku 2011 roku nakaz leczenia otrzymały 74 osoby.

Niektórych chorych trudno skłonić do leczenia, zwłaszcza gdy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak osoby chore na gruźlicę, które nie stosują się do nakazu, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu gruźlicy, grozi im grzywna do 5 tys. złotych. W Łódzkiem wydanych zostało 11 upomnień, a w czterech przypadkach nałożono grzywnę - podaje portal naszemiasto.pl za Expressem Ilustrowanym.

Ustawa nie wskazuje jednak, co zrobić z prątkującym pacjentem, który uporczywie i złośliwie uchyla się od leczenia. Problem jest tym większy, że proces leczenia jest długi, a przez to dotkliwy. Trwa nie krócej niż 180 dni, a jego faza szpitalna, czyli okres izolacji, nie krócej niż 30. Jeśli do szpitala trafia pacjent z zaawansowaną chorobą, średnia leczenia szpitalnego przedłuża się do 90 dni.

Nie wszyscy pacjenci są świadomi zagrożenia, jakie mogą stwarzać dla innych i z trudem poddają się reżimowi sanitarnemu. Tym bardziej, że izolowani często nie odczuwają poważnych dolegliwości, wymagających leżenia.

W efekcie zdarzają się ucieczki chorych ze szpitala. Placówka powiadamia wtedy sanepid, po czym pacjent jest poszukiwany przez policję i doprowadzany na leczenie. Bywa, że po tygodniu terapii chory ucieka ponownie i wszystko zaczyna się od początku.

Z drugiej strony, w przypadku konieczności odseparowania chorego od zdrowych osób, mamy do czynienia z problemem natury etycznej. Zamknięcie pacjenta "pod kluczem", uniemożliwienie kontaktu z bliskimi lub inne ograniczenia są naruszeniem praw człowieka i stoją w sprzeczności z ustawą o prawach pacjenta. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH