W ubiegłym roku Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu wykonał 4358 badań z programu profilaktyki onkologicznej. Nowotwór wykryto u 0,39 proc. osób, które poddały się badaniom.

Placówka rozsyła do mieszkanek Grudziądza zaproszenia do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych.

- Proponowane badania stwarzają możliwość wykrycia i wyleczenia choroby w początkowym okresie rozwoju, na kilka lat przed wystąpieniem objawów klinicznych - mówi Nowościom Krystyna Wańska-Remiasz z Referatu Promocji Zdrowia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

 - Umożliwiają także zdiagnozowanie zmian, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu u osób pozornie zdrowych. Należy pamiętać, że szybkie wykrycie i podjęcie leczenia to niepowtarzalna szansa na uratowanie zdrowia, a także życia.

Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Urząd Miejski w Grudziądzu opłaca badania mammograficzne dla grudziądzanek w wieku od 40 do 49 lat i powyżej 70. roku życia.

W ubiegłym roku w ramach realizowanych przez szpital programów profilaktyki onkologicznej wykonano 4358 badań profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka płuc.

- Wykonano 3425 badań mammograficznych, 644 badania cytologiczne i 252 badania w kierunku wykrywania raka płuc - wylicza Krystyna Wańska-Remiasz.

Podczas co piątej mammografii wykryto nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki, a chorobę nowotworową stwierdzono u 15 kobiet. W przypadku cytologii tylko 9 wyników było nieprawidłowych, ale żaden nie oznaczał raka. Badania płuc wykazały nieprawidłowości u 27 osób, a nowotwór u 2.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH